-
28 май 2016 07:50
- 2465
- 0
Масово в страната е съсипана реколтата от ранни плодове, на което се дължат и рекордните цени на ягодите и черешите тази пролет. Аналогично е състоянието и на зеленчуците. Това коментира пред БТА Мариана Милтенова, секретар и говорител на Националния съюз на градинарите в България.
Според нейните данни, в по-голямата част от страната реколтата в най-добрия случай ще е наполовина в сравнение с миналата година.
Тя сравнява ситуацията с тази на "синия език" при животновъдите, подчертавайки, че в сектор градинарство тази година тя е много по-тежка. „Пролетните застудявания, сланите, доста усложниха обстановката тази година и засегнаха сериозно ранните, а и някои от късните плодове. Има много измръзвания, осланявания, зимни обледенявания и сега последващите дъждове повлияха съвсем зле, така че и малкото, което беше останало от ранната реколта, беше поразено до голяма степен”, обясни Милтенова.
По думите й най-тежка е ситуацията със сливите, като в района на Кюстендил има 100% измръзване на дръвчетата, а това значи, че стопаните могат да разчитат на не повече от 10-20 на сто от реколтата. На други места пък дъждовете са провалили пръскането и болести ще унищожат и малкото останала продукция.
Мариана Милтенова прогнозира, че и тази година българските череши ще отидат в Румъния заради по-добрите цени. Тя допълни, че в цяла Европа има проблем с реколтата на този плод, а и не само: „Можете ли да си представите, че колеги от Полша ми се обадиха да търсят картофи и ягоди от България. Знаете, че Полша е една от най-големите производителки на ягоди, а в последните години отглеждат и много картофи”.
Тя изрази мнение, че отпускането на компенсации за производителите няма да реши проблема, а по-скоро трябва да се търси възможност и в „нулеви” години да се запазва подпомагането, свързано с производството – дали с европейски пари, или на национално ниво.
„Спадът на производството на плодове и зеленчуци като цяло е огромен в сравнение с това, което България някога, преди 15-20 години произвеждаше. На база сравненията през последните 3-4 години обаче бележим известен ръст. В никакъв случай обаче то не може да задоволи потребностите на българското население, които се компенсират с внос на огромни количества ябълки и от Италия, и от Македония, и от Холандия, и от всякъде”, призна Милтенова.
Последвайте канала на
Свързани новини
Набелязаният от ЦСКА - София африканец не иска в България
Официално: Ман Сити обяви новия договор на Гуардиола
ЦСКА - София се раздели със защитник
България в група с 4 отбора по пътя към Мондиал 2026, задачата пред "лъвовете" става още по-трудна
Партизан се съживи точно срещу Звезда, Милър-Макинтайър с 9 асистенции
Един от най-тежките моменти на Цунами бил при Мъри Стоилов, капитанът на Левски каза как “сините” ще излязат от кризата
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Решаващ разговор за България в Шенген!
22 ноември 202406:20
Пети опит: Ще изберат ли депутатите председател на НС?
22 ноември 202406:13
Започва визитата на Румен Радев в Сингапур
22 ноември 202406:26
Бурни ветрове в цялата страна и днес
22 ноември 202406:03
Възможно е да възникнат непредсказуеми и неуправляеми ситуации
22 ноември 202405:58
Божидар Божанов: ГЕРБ не иска да сформира правителство и се крие
21 ноември 202420:42
Боряна Димитрова: Наблюдаваме политически блокаж с три оси - „Възраждане“, Делян Пеевски и връщане към старата конституционна уредба
21 ноември 202418:39
Костадин Костадинов: ГЕРБ е в изолация и наблюдаваме подозрително мълчание
21 ноември 202420:56
Скандалът с бившата фирма на Асен Василев: Съдът излезе с решение
21 ноември 202420:03