-
11 май 2016 17:27
- 1872
- 0
Шестото издание на Софийския фестивал на науката ще предложи близо 70 събития за всяка професия, възраст и интереси. Посетителите на фестивала ще могат да видят и науката в действие на 27 щанда с изложби, демонстрации и експерименти, пише "Списание Осем".
Затегнете коланите и се подгответе да достигнем втора космическа – скоростта, необходима на едно тяло, за да се освободи от гравитацията на голям обект като Земята и да напусне нейната орбита!
От 12 до 15 май Софийският фестивал на науката ще ни поведе на истинско космическо приключение. Специален гост е д-р Мат Тейлър, главен учен на мисията „Розета“ на Европейската космическа агенция, осъществила първото в историята кацане на космически апарат върху комета! Мат Тейлър има докторат от Импириъл Колидж в Лондон, работил е по 4 космически мисии, а от 2005 г. е водещ учен в Европейската космическа агенция по проекта "Клъстър" и мисията "Двойна звезда". Презентацията на д-р Тейлър ще бъде в първата вечер на фестивала – на 12 май.
За да се подготвите за неговата космическата мисия, можете да си подарите ударна доза наука с националния финал на конкурса за млади учени "Лаборатория за слава FameLab". Международното състезание се провежда в България за 10-а поредна година и отново търси онези млади учени, чиято страст към науката може да зарази хора от най-различни възрасти и професии. Предизвикателството пред участниците е да обяснят научна тема по разбираем и атрактивен начин, при това само за 3 минути.
Същият ден ще има още за космоса с полския учен и изтъкнат комуникатор Карол Вуйчицки, а професорката по биология и геология от Университета в Акрън(САЩ) Хейзъл Бартън, идол на спелеолозите, ще ни поведе в дълбините на пещерите.
Софийският фестивал на науката се организира от Британски съвет, под патронажа на МОН и е част от Календара на културните събития на Столична община. Тази година фестивалът ще се проведе от 12 до 15 май и през тези 4 дни по традиция можете да очаквате още много изненади от над 60 български и международни учени.
Във фаталния петък, 13-и ще можете да се срещнете с друг известен учен със съществен принос към едно от големите открития на съвременната наука. Д-р Тури Кинг е ръководител на екипа, който доказа чрез ДНК анализ, че откритите преди няколко години останки при разкопките на един паркинг в Обединеното кралство принадлежат на… самия крал Ричард III, последния английски монарх, загинал в битка. Тури завършва археология и антропология в Кеймбридж, и специализира биологична антропология, преди да се насочи към молекулярната генетика в университета Лестър. Изследванията ѝ съчетават генетика с археология, история и география. Докторската ѝ дисертация е върху връзката между британските фамилни имена и Y хромозомата. Освен на сцената, Тури и нейният екип ще покажат във фестивалния комплекс и 3D принтирана реплика на самия скелет на крал Ричард III!
Ще можете да се срещнете отново със страхотния професор с червените обувки Франк Бърнет. Освен че притежава невероятна харизма, с която ще ви завладее завинаги, Франк е сред основателите на най-големия британски фестивал на науката – този в град Челтнъм, където се провежда международният финал на конкурса "Лаборатория за слава FameLab". Проф. Бърнет е гостувал на Софийския фестивал на науката вече два пъти и събитията му се превърнаха в хитове. Тази година той ще ни покани в Казино "Хаос".
И това съвсем не е всичко. Открийте какво е общото между математиката, шаха и литературата и как испанските учени се опитват да докажат ДНК на Сервантес. Вижте постиженията на италианската химия и чешката вирусология. Запознайте се с ирландския еколог, който стана международен победител на FameLab със своя разказ за канадската дървесна жаба. Всички тези събития са в партньорство с чуждестранните културни центрове и посолства в България.
Това са само малка част от темите на Софийския фестивал на науката през 2016 година. Пълната програма можете да намерите онлайн на сайта на фестивала и във фейсбук.
Последвайте канала на
Свързани новини
"Розета" откри кислород на кометата Чурюмов-Герасименко
30 октомври 201515:58
Сондата Rosetta изследва тъмната страна на кометата 67Р
03 октомври 201506:56
Пет мистерии, които науката все още не може да обясни
26 януари 201511:53
Науката все повече застъпвала идеята за съществуването на Бог
05 януари 201516:08
Какво постигна науката през 2014 г.
26 декември 201420:38
12 прекрасни сгради, посветени на науката
09 декември 201416:47
Сондата ''Розета'' се разби в кометата 67Р/Чурюмов-Герасименко (видео)
30 септември 201616:00
Кириякос Георгиу разказа за премеждията си в Спартак (Варна)
ЦСКА - София спря победната серия на Лудогорец с гол в 91-ата минута
Руснаци напират за защитник на Левски
Крумовград ще пробва да открадне точки и от "Овча купел"
Георги Дерменджиев застава начело на Локомотив (Пловдив)?
България трябва да покаже различно лице срещу черногорците в Ботевград
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Радомир Чолаков: Аз станах курбан на Христо Иванов, той е персонално виновен за Сарафов и Пеевски
25 ноември 202407:48
Пеевски: Някой се опитва да плаши общините с орязване на бюджетите им. Няма да го позволим
25 ноември 202407:49
Нидал Алгафари за размяната на писма между ГЕРБ и ПП-ДБ: За да излезе тази информация, ни подготвят, че ще се договорят
25 ноември 202408:38
Милен Керемедчиев: Дори България да бъде приета в Шенген, проверки ще има
25 ноември 202407:55
Главчев изиска от министър Глушков решение в спешен порядък относно неизплатените премии на щангистите
25 ноември 202408:51
Отново не започна разпоредителното заседание по второто дело срещу Васил Божков
25 ноември 202410:45
Грипът започва рязко, а при COVID-19 симптомите са по-плавни
25 ноември 202409:47
Психично болен уби баща си и нападна майка си
25 ноември 202408:54
Баща и син се качили на Ауди А3 и потънали вдън земя във Видинско
25 ноември 202408:29