Горенето на сухи дърва намалява мръсния въздух с над 40 процента

  • 28 декември 2015 16:20

  • 1817
  • 3
Горенето на сухи дърва намалява мръсния въздух с над 40 процента
© Булфото

В разгара на зимния отоплителен сезон Министерството на околната среда и водите /МОСВ/ напомня на потребителите някои съвети, които ще помогнат във въздуха да се отделят по-малко фини прахови частици, които са вредни за човешкото здраве.

В страната много голям брой домакинства се отопляват с дърва. Затова директорът на дирекцията "Опазване чистотата на въздуха" Иван Ангелов напомня, че горенето на сухи, а не на току-що отсечени дърва, ще намали с над 40 процента отделяните емисии на фини прахови частици.

"Най-добре е дървата да се оставят да изсъхнат по естествен път за около година. Ако обаче това е трудно, хората, които се отопляват с дърва, могат да ги купят през април-май и до началото на зимния сезон /ноември-декември/ те вече ще бъдат изсушени значително", обяснява Ангелов, цитиран в прессъобщение от МОСВ.

Нашата препоръка е гражданите постепенно да преустановят практиката да купуват дърва в последния момент преди отоплителния сезон и веднага да ги горят, добавя експертът. Друга важна полза за хората от горенето на сухи дърва е, че те са по-калорични, тоест с по-малко дървен материал ще се постигне желаният комфорт на отопление, казва още Иван Ангелов. Много е важно също така комините да са добре почистени от сажди. Ако хората се отопляват с въглища, те също могат да предприемат определени стъпки, с което да допринесат за по-чист въздух. Могат да купуват въглища с по-високо енергийно съдържание, защото те съдържат по-малко сяра и пепел и съответно при изгарянето им се отделят по-малко вредни вещества. От такива въглища за сезона ще е нужно и по-малко количество. При покупка на въглища е добре да поискате от продавача сертификат за калоричността им, посочва Иван Ангелов.

Във връзка с множеството запитвания, МОСВ за пореден път информира, че няма европейска директива, която да налага забрана на отоплението с дърва и въглища, смятано от 2016 година.

На ведомството не е известно и да се водят преговори за въвеждане на такава директива. Ако темата бъде повдигната, министерството ще бъде твърдо против, се посочва в съобщението. Категоричното становище и политика на МОСВ е да се подобрява качеството на въздуха не чрез забрани, а чрез стимули, при отчитане на социално-икономическото положение в страната, отбелязват от министерството.

Последвайте канала на

Нора Виткова
1817 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар

2016.01.03 | 10:52

2
Жалко, че няма директива, която да забранява изгарянето на въглища в България. Въглищата са пълна отврат и мръсотия, съдържат живак и на Запад са забранени.

2016.01.11 | 15:37

3
За да има директива или закон първо трябва да имаме държава с държавници на място. За съжаление ние имаме само комунисти и не е възможно да се получи нещо позитивно.
Пепо

2016.01.03 | 10:52

1
А има ли Европейска държава, която да стимулира връщането към отоплението с дърва и кюмюр?

Добави коментар

Водещи новини