Санирането пести 50 лв. на месец

  • 08 юни 2015 07:51

  • 1346
  • 0
Санирането пести 50 лв. на месец
©

Санирането на жилището намалява разходите за отопление през студената зима средно с по 50 лв. на месец. След обновяването на сградата сметките за ток и парно падат между 30% и 60%. Това показва досегашната практика с обновените сгради в столицата и страната, пише в. "Стандарт".

Ако санирате жилището си, отоплението му през зимата ще излезе значително по-евтино, без значение дали имате парно, използвате печка на дърва или въглища, или пък имате газова инсталация. Причината е, че допълнителната изолация, която се поставя при санирането, задържа топлината в дома и така повишава температурата с няколко градуса дори да не включвате никакъв отоплителен уред.

В същото време експертите са категорични, че за да има най-добър ефект, е задължително да се санира цялата сграда, а не само отделен апартамент. Обновяването и слагането на изолация на парче не осигурява същата икономия на топлина, както санирането на цялата сграда, категорични са специалистите. Пестенето е в пъти по-голямо, когато става въпрос за саниране на обществени сгради като болници и училища.

Различни анализи сочат, че ЕС ще спести 5 млрд. евро от внос на газ и петрол заради по-ниска консумация на енергия, ако се санират всички стари сгради на територията на страните членки.

Санирането не означава просто да смениш дограмата. Това е комплексен процес, който може да включва и други дейности като подмяна на хидроизолация, профилактика на отоплителната инсталация и др. Освен че пести на домакинствата средства за отопление, санирането удължава и живота на сградата. От него има и косвени ползи като подобряване вида на самата сграда и на целия квартал, което пък води до намаляване на престъпността в него. Това показват европейски примери за саниране в квартали със социални проблеми и много криминални случаи.

Наред с това санирането повишава и стойността на имота. Как една инвестиция в повишаване на енергийната ефективност ще се върне по две направления. Първо, от спестените сметки за отопление вложените пари в санирането ще се върнат за няколко години. А освен това, ако някой ден решите да продадете жилището, цената му ще бъде значително по-висока. Наред с чисто финансовата част на въпроса, след саниране сградите стават по-устойчиви на външни влияния, по-комфортни и приятни за живеене. Подобрява се екологичната среда за живеене, намаляват се вредните емисии и пр.

Топлоизолационните системи биват два вида - външна и вътрешна, като всяка от тях има своите предимства и недостатъци. Хидроизолацията е най-важната част от една сграда, като дава възможност на останалите системи и материали да функционират правилно, без опасност от разпадане. При едно цялостно топлинно саниране, което включва и хидроизолация, лесно се постигат перфектни енергоспестяващи показатели. За да се повиши енергоефективността, е добре да се смени и дограмата.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
1346 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини