Деца си бъркат амфетамини вкъщи

  • 19 май 2015 06:13

  • 6593
  • 3
Деца си бъркат амфетамини вкъщи
©

Деца си бъркат амфетамини вкъщи, като извличат ефедрин от сироп за кашлица и други медикаменти, които се продават свободно в аптеките, пише в. "Монитор".

По време на дискусия за психичното здраве в парламента експертите предупредиха още, че децата ни се оказват доста добри „химици”. Една „разходка” из форумите по темата доказва познанията на тийнейджърите: „Идеята ми беше да извлека Ephedrine hydrochloride, чрез дехидратиране да го направя на прах и да го смъркам. С ампули ефедрин от 50 мг. се получава много лесно и после яко хваща”; „от 15 години пия ....... бях стигнал до 6-7 бутилки на ден, развих резистентност и сега хода по кумуни и различни психиатрични програми, не го употребявайте”, „специално за извличането, има смисъл определено да се извлича от сиропа. И аз съм мислил и питал по професионални (химически) форуми. Няма да е никак леснo. Етилморфина се маха лесно чрез Acid/Base extraction, обаче твърде малки количества от ефедрина ще се извлекат. Без дистила-ционна машина ще стане трудно!” „Стигал съм до близо две шишенца на ден (заедно с кафе) и до сега не съм получавал криза. Даже и с гуарана ( 3x800mg ) съм го комбинирал. За какво 1/3 шишенце говорите... мен даже не ме хваща от толкова. Преди това бях закачен към амфети ... може би е от това”.

Експертите предупреждават, че обществото ни и родителите не са достатъчно запознати с „възможностите”. Затова е и нужна по-активно обучение на родителите и акцентиране върху превенцията.

12-13-годишни деца посягат към алкохола в комбинация с амфетамини. Тези тревожни данни представиха експерти психиатри. „Алкохолната и наркоманична зависимост е хронично рецидивиращо заболяване”, заяви доцент доктор Соня Тотева, директор на държавната психиатрична болница за лечение на алкохолизъм и наркомании-Суходол, по време на дискусията. Тази зависимост оказва поражения върху мозъка.

80% от зависимите страдат и от други психични заболявания, поясни Тотева. Най-много са пациентите, зависими с депресии и шизоафективни психози. 43% от криминалните прояви и ПТП-та са извършени от хора, употребяващи алкохол или дрога, стана ясно още от думите й.

Лечението и диагностиката на пациентите стават все по-сложни, отчете тя. Доктор Гълъбина Тарашоева предупреди, че при нелечение на психичното заболяване се стига до тежко инвалидизиране. Тя предлага да се регламентира в закона за лечебните заведения стандарт за специализирана структура на Спешна психиатрична структура и тя да бъде адекватно финансирана.

Доктор Тарашоева иска и регламент за кризисни интервенции или т.нар. мобилна психиатрия за бърза реакция. Мобилната психиатрия дава възможност да се овладее кризата в домашни условия. Според нея трябва да се диференцират лечебните заведения за болнична психиатрична помощ съответно на различните потребности на психично болните.

Последвайте канала на

6593 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар
ANTI-DRugs

2015.05.21 | 15:51

3
И с тва ли се хвалиш бе ....дръгел
Ivan-Original

2015.05.21 | 15:51

2
Ti razlika mejdu marihuana i amfetamin pravish li?Ednoto e raztenie naturalno vlieshto otpuskashto na tqloto, drugoto e diva himiq vklu4vashta kisileni i vsqkakvi drugi barko4i izto4vashto silite na organizma!
Иван

2015.05.21 | 15:51

1
Няма нищо лошо в това! Ние колко марихуана изпушихме в Студентски град през 90-те години! Беше много яко ...

Добави коментар

Водещи новини