Чудотворна икона на Богородица идва в София

  • 12 май 2015 10:46

  • 1535
  • 0
Чудотворна икона на Богородица идва в София
© Булфото

В петък, 15 май, в София се предвижда да пристигне чудотворната икона на Св. Богородица, „Надежда на обезнадеждените“ от манастира Панагия Миртия, митрополия Етолия и Акарнания, Гърция.

Новината съобщиха от Синода. Светинята ще остане на територията на Софийска митрополия до 25 май и православните християни ще имат възможността да отправят молитвите си към Пресвета Богородица и да се поклонят пред чудотворния ѝ образ. Инициативата е във връзка с честванията на 1150 годишнината от Покръстването на българския народ и 1145 години от основаването на Българската православна църква.

Ето каква е историята на иконата от манастира Панагия Миртия „Надежда на обезнадеждените“:  Историята на иконата Панагия Миртия е едно доказателство за истинността на православната ни вяра.

През периода на Венецианското нашествие, латинците нахлули и превзели гр. Навпакт. Един римокатолически кардинал дошъл с лукавата идея и цел - да отслужи литургия във всички манастири в околностите на езерото Трихонида.

Когато наближил манастира Миртия, Св. Богородица не допуснала това деяние и по чуден начин иконата изчезнала. Монасите от манастира и жителите на това място счели, че с присъствието си римокатолическият кардинал ще оскверни светата обител и заедно я напуснали. След доста години, иконата на Св. Богородица била намерена от един овчар в един храст - мирта. Оттогава иконата е наречена Панагия Миртиотиса или Св. Богородица Миртиотиса. Около 1200-та година на мястото, където е намерена иконата бил построен малък манастир и църква с името Панагия Миртия.

Това, което трогва всеки поклонник е надписът над дясното рамо на Св. Богородица, а именно „Надежда на обезнадаждените“, тоест Тази, която е надежда на всеки отчаян и обезнадежден. През 1493 г. известният местен иконограф Ксенос Дигенис завършва изписването на манастирския храм. С времето образът на Св. Богородица изцяло се заличил. Монасите от манастира помолили иконописеца да направи точно копие на първообраза, тъй като той помнел първоначалното изображение. С голямо благоговение, след усилена молитва той успял да спази особеностите на първообраза, а именно: изражението на Св. Богородица, което съчетава едновременно радост и печал, което всъщност е в синхрон с написа „Надежда на обезнадеждените“, както и бадемовите очи на Св. Богородица, които отличават този й образ от всяка друга нейна икона. Това е първият път, когато иконата излиза извън Гърция и втори път от манастира. По този начин, тя оставя трона си в манастира и посещава една чужда страна.

Последвайте канала на

Нора Виткова
1535 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини