Проф. Христосков за пенсионната реформа: Не прогрес, а регрес

  • 16 април 2015 11:22

  • 5234
  • 1
Проф. Христосков за пенсионната реформа: Не прогрес, а регрес
©

Бившият социален министър и бивш управител на НОИ Йордан Христосков нарече регрес, а не прогрес елементите на реформа в правителствения проектозакон, които засягат т.нар. втори стълб на пенсионната система.

В интервю за Дарик той посочи, че се е сбъднало очакването му подходът към частните пенсионни фондове да бъде пренесен и върху професионалните фондове, защото в проектозакона е заложена еднократна възможност в НОИ да бъдат прехвърлени вноските на работещите първа и втора категория труд. Равнопоставеност няма и по отношение на ранното пенсиониране на работещите в силовите ведомства, посочи още проф. Христосков.

По думите му добрите новини са, че се увеличават плавно стажът и пенсионната възраст за третата категория труд, която „най-тежко понесе реформите от 2000 година". Христосков определи като добри и идеите за повишаване на година осигурителен стаж от 1.1 на сто постепенно да се стигне до 1.5 процента, което автоматически увеличава, макар и в дълъг хоризонт, пенсиите с около 40 процента. Добро е и решението да се премине към отпускане на пенсиите по съвременен начин - на база данните в персоналния регистър, без да се търсят стари документи.

„Негативните неща обаче за съжаление са повече. С ранното пенсиониране синдикатите успяха да наложат своето виждане. Аз очаквах, че ще се прехвърли така нареченият демократичен избор от универсалния фонд и върху професионалните фондове и то се случи. В този законопроект е дадена възможност всички, които се осигуряват в професионалния фонд, ако желаят, да прехвърлят еднократно - тук вече няма възможност за отиване и връщане, а еднократно, - в бюджета на НОИ, дори не в Сребърния фонд, и да получават ранни пенсии от НОИ. Това е съчетано със запазване изцяло на привилегиите, които имат работещите в първа и втора категория труд. Това ще осигури някакъв ресурс на НОИ в краткосрочен период, но в дългосрочен бюджетът на НОИ отново ще бъде пробит", коментира бившият социален министър.

Подкрепено от синдикатите, правителството си осигурява един комфорт с парите на осигурените в универсалните и професионалните пенсионни фондове и с планираните дългосрочни заеми, коментира още Йордан Христосков. Той отбеляза, че средносрочната програма на правителството залага до 2018 г. да няма повишаване на данъци и осигуровки, както и да не расте максималният осигурителен доход - всичко това според експерта няма как да увеличи приходната част в бюджета на НОИ и да реши въпроса с дефицита.

„Всички тези промени, особено онази част от тях, която идва от Министерството на финансите, водят до това: да не се увеличават данъците, да не се увеличават осигурителните вноски, а едновременно с това да се харесаме на избирателите, за да можем да си осигурим още един мандат на управление или поне спокоен мандат, като посягаме на два източника - едното са готово събраните пари в професионалните фондове и в универсалните, а всички промени, както са разписани, водят до това да демотивират хората да участват в допълнителното осигуряване и второ, с дългосрочни заеми да прехвърлим тежестта върху бъдещи поколения", каза Христосков. Бившият социален министър обясни, че по този начин правителството си осигури един доста стабилен ресурс за сметка на готово събраните пари. Тоест то посяга на бъдещите пенсии на младите хора, а също така задължава бъдещия живот на младежите в България с това заемно бреме, коментира проф. Христосков. Той определи като „проводник на тази лоша страна на демокрацията" ГЕРБ, подкрепен от синдикатите. Те се опитват да се харесат на работниците от първа и втора категория труд, коментира Христосков.

Последвайте канала на

5234 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
рапъра

2015.04.16 | 15:22

1
Пппппппумиари

Добави коментар

Водещи новини