Работодатели поискаха по-строг контрол за ведомствените бензиностанции

  • 31 март 2015 15:47

  • 970
  • 0
Работодатели поискаха по-строг контрол за ведомствените бензиностанции
©

Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) отново поиска затягане на контрола над т. нар. ведомствени бензиностанции. Те са обявени като обекти за собствени нужди основно на земеделски производители и транспортни фирми, съобщава Медиапул.

"КРИБ очаква последователна политика от страна на българското правителство в борбата му срещу сивия сектор. Той уврежда не само интересите на цялото общество, но и сериозно деформира пазара. За съжаление някои действия на правителството в последните седмици по отношение на т.нар. ведомствени бензиностанции показват непоследователност и огъване под популистки натиск", се казва в открито писмо на организацията.

В края на миналата година управляващите имаха намерение да въведат изискване и ведомствените бензиностанции да имат уреди за измерване на горивото с пряка онлайн връзка с данъчните и митниците. Такова задължение има за търговските бензиностанции. Аргументът беше, че така ще се спре избягването на плащането на ДДС за горивата, които не се използват за собствени нужди. По оценка на Министерството на финансите на година загубите от тази практика били за около 1 млрд. лв.

По-късно обаче кабинетът реши, че първо ще събере данни за това колко и къде са ведомствените бензиностанции, с какви резервоари разполагат и колко гориво използват средно на година. След това щяло да се мисли за въвеждане на по-строги мерки за контрол. Така около 6200 собственици на такива обекти ги регистрираха в Националната агенция за приходите, въпреки че по оценка на финансовото министерство обектите са около 30 000.

От КРИБ обявиха във вторник, че искат премахване на неравнопоставеността между операторите на пазара, като в същото време бъдат засилени контролните мерки на всички места, на които се разтоварват течни горива - мерки, които предложи Българската петролна и газова асоциация за мерки в сектора, които предлагат ясна алтернатива на тази ситуация чрез. Според бизнес организацията това щяло да доведе до намаляване на сивия сектор и увеличаване на приходите за държавния бюджет.

"Още веднъж категорично заявяваме, че всяка форма на държавно регулиране чрез утежняване на контрола в отрасъла следва да се прилага спрямо всички лица, извършващи доставки, съхранение и зареждане с течни горива. В кратък срок могат да бъдат въведени и допълнителни мерки, които водят до по-високи приходи в държавния бюджет или отстраняват деформации в сектора", се посочва в писмото.

Бизнес организацията предлага най-накрая да се въведе и възможността за възстановяване на ДДС на превозвачи от страни извън ЕС, които зареждат в България. Тази мярка се коментира от години като начин да се стимулира търсенето основно на дизел, тъй като в момента тези превозвачи избягват да купуват гориво от България. "Така държавата не може да се възползва от благоприятното си положение на транспортен коридор и губи по няколко стотин милиона лева от акцизи. Връщането на ДДС на всички превозвачи по подобие на други държави в ЕС ще има благоприятен ефект както за бизнеса, така и за фиска", допълват от КРИБ.

От организацията отново посочват, че не трябва да се подпомагат земеделските стопани чрез намалена ставка на акциза на горивата. "Опитът от миналата година показа, че т.нар. ваучерна система е неподходяща и създава повече затруднения на бизнеса, отколкото облекчения и удобство. Сега е времето компетентните министерства да предприемат съответните мерки и да намерят по-ефективни решения. В противен случай добрите намерения на правителството просто губят смисъла си", смятат от работодателската организация.

Последвайте канала на

970 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини