Ученическо есе: Татуировка на Левски не те прави достоен българин

  • 19 февруари 2015 13:44

  • 5598
  • 5
Ученическо есе: Татуировка на Левски не те прави достоен българин
©

За първи път през тази година на поклонението по повод на годишнината от гибелта на Васил Левски в родния му град ученичка чете словото.

В словото на Миляна Танчева - носител на тазгодишната награда на комитета "Васил Левски" от конкурса за ученическо  есе, посветено на Левски - ученичка от едноименната гимназия в града, са събрани откъси от есетата на пет момичета, които бяха  равностойни по сила в конкурса, уточни директорката на гимназията Мариана Манчева. По думите й в едни от тях "бе  по-голяма силата на художественото слово, в други - историческите факти, и затова решихме, че всички те заслужават да бъдат чути".

Сещаш се за него два или три пъти в годината - когато го почиташ. Браво! Не си го забравил съвсем! Портретът му може да виси на стената ти, но това не те прави достоен българин. Ликът му татуиран на ръката ти - също. И биографията в библиотеката  ти, и всички неща, които знаеш за него - те не те правят достоен българин. Това е единият от акцентите в словото, компилирано от ученическите есета. Всичко това е безсмислено, защото ти правиш така - ти сам повтаряш постоянно - "дела трябват, а не думи" - а какви са твоите дела? Обиждаш, крадеш, мамиш, саморазправяш се, убиваш или просто бездействаш!? Сочиш с пръст и съдиш, и си мислиш, че си последовател на Левски. Нека ти кажа - не си! Дори напротив - караш го да се срамува от теб, пишат децата.

Отбелязването на 142-та годишнина от гибелта на Васил Левски в родния му град започна с панихида, която бе отслужена от  Пловдивския митрополит Николай в църквата "Св. Богородица". След полагането на "гирлянда на славата" и цветя пред паметника на  Апостола на пл. "В. Левски" всички се отправиха с шествие към къщата-музей, където се поклониха и пред паметника на майка му  Гина Кунчева.

Във всички есета, участвали в конкурса през тази година, имаше много силни думи и твърдения, коментира Манчева. Според нея това показва, че младите хора знаят какво е идеал, знаят какво да поставят на пиедестала на своята ценностна система и тогава,  когато те говорят за Левски или поставят образа му в театрални спектакли, виждаме как всичко това е преминало през сърцата,  душите и разума им. Смятам, че това поколение най-много ще се доближи до онази "чиста и свята Република" на Апостола, за която всички мечтаем години наред, добави директорката.

Не се пише трудно за Левски, защото за него знаем много или поне се опитваме да знаем и да проповядваме по неговото дело,  каза самата Миляна Танчева. Според нея едни от най-важните неща за него са "че не забравя Карлово, че наистина градът ни се е  прославил благодарение на него и че се бори за народа, а не гледа на личността си като най-ценното и не се вкопчил в своя живот". Милена смята, че най-честата дума, която трябва да отправяме към е него, е "благодаря", за това, което е направил за българския народ.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
5598 5

Свързани новини

Коментари 5

Добави коментар
SUAT

2016.06.10 | 12:36

5
SMARTTT ZA BULĞARİSTANNNN İ ZA VASİLÇO LEVSKİ!!! DAAAAA JİVEEEEE TÜRKİYEEEEEE İ VELİKATAA OSMANSKAAA İMPERİQQQQQQ!!!

2015.06.11 | 11:21

4
Ти даже не си турчин, а турчееща се п.а.п.л.а.ч! Това, че си научил една изкилифенчена латиница, не те прави турчин. Истинските турци се срамуват от такива като теб.

2015.06.11 | 06:12

3
каие баце дека си .... ке ти резнем зелката от кръсто
FM

2015.06.11 | 06:11

2
SURAT, Ти не си Турчин, такава нация няма, ти си обикновен миризлив, анадолски циганин.

2015.06.11 | 06:11

1
Ква османска империя, бре? Отдавна я катурнахме тая империя. И папер не остана от нея.

Добави коментар

Водещи новини