-
14 декември 2014 20:21
- 2472
- 0
Веднага, след като синдикатите и правителството се договориха за условията за пенсиониране за 2015 г. учени от Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН алармираха за проблеми с осигурителния им стаж. На пресконференция в националния пресклуб на БТА те разказаха, че не е уредена система за социалното осигуряване на български специалисти, които са изпратени от БАН на работа в Обединения институт за ядрени изследвания в Дубна, Русия.
Д-р Богдан Димитров обясни, че от основаването на института през 1956 г. България изпраща там учени. По думите му след 1995 г. на основание на Споразумение между Обединения институт за ядрени изследвания и правителството на Руската федерация социалното осигуряване на учените в института става задължение на съответната страна-членка.
Българските специалисти, които се изпращат на работа там имат два трудови договора, тъй като едно от условията, за да бъдат изпратени там, е да имат трудови правоотношения с българската организация, която ги изпраща, обясни доц. Димитров.
От друга страна, при пристигането в обединения институт всеки български специалист сключва трудов договор съгласно руското трудово законодателство, допълни той. По думите му, независимо от това, че има два трудови договора, заплатата се изплаща в Руската федерация, а българските специалисти в България не получават трудово възнаграждение.
Според него един от начините за решаване на проблема е оформянето на пребиваването на българските специалисти по легитимен начин. В Кодекса на труда е регламентирана т. нар. служебна неплатена отпуска, но там е залегнало условието, че това може да се осъществи чрез колективен трудов договор, където страна е съответният синдикат, каза доц. Димитров.
През всички години не е имало никакви опити от страна на ръководството на института да се потърси съдействието на синдиката, допълни той. Димитров обясни, че Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) е другата институция, която играе ролята на посредник.
Според него друга възможност за решаване на проблема е по линия на Министерски съвет по инициатива на председателя на АЯР. Има учени, които трябва да се откажат от 10, 20-годишен осигурителен стаж. Над 15 души вече са били принудени да подпишат неплатен отпуск за многогодишен трудов стаж, каза д-р Стоян Мишев.
Последвайте канала на
Свързани новини
Годината на Ботев (Пловдив) - обзорът на Sportal.bg
Фурние и Везенков измъкнаха Олимпиакос срещу последния в Евролигата
Байерн изнесе футболна лекция на РБ Лайпциг и се откъсна на върха
Милан се завърна на победния път след пореден успех над Верона
Официално: Спартак (Варна) продаде Ахмед Ахмедов
Георги Костадинов и АПОЕЛ разбраха съперника си в плейофите на Лигата на конференциите
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Кола се вряза в коледен базар в Магдебург, има загинали и ранени
20 декември 202421:42
Шолц: Новините от Магдебург не вещаят нищо добро
20 декември 202423:11
Мъск: Шолц трябва веднага да си подаде оставката
20 декември 202423:54
Пеевски за атаката в Магдебург: Трябва да се изправим заедно срещу злото
20 декември 202422:50
Кирил Петков: ГЕРБ показаха какво е политически ветропоказател
20 декември 202420:29
Иван Брегов: Правителство ще има от страх
20 декември 202421:32
Шкварек: Ще се върне нормалността, която през последните 4 години бе подлагана на изключителни изтезания от либералните експерименти
20 декември 202421:30
Планински спасител разказа за трагедията със затрупаните от лавина в Пирин
20 декември 202419:50
Голямото пътуване: Засилен трафик по магистралите, пътищата към зимните ни курорти и Гърция
20 декември 202420:07