Божидар Данев: Бюджет 2015 не е бюджет на реформи

  • 28 ноември 2014 09:47

  • 3190
  • 1
Божидар Данев: Бюджет 2015 не е бюджет на реформи
©

Проектобюджетът за 2015-а година не е бюджет на реформи, заяви в предаването "Преди всички" по БНР Божидар Данев, председател на Българската стопанска камара/БСК/.

"Това, което нас ни безпокои, е, че предвиденият бюджет не е бюджет на реформи. Това, което ни обещаха с програмната си декларация както парламентарното мнозинство, така и правителството. Особено ни безпокои тази консервативност за бюджетните прогнози през 2016–2017 година. Ако първата година не станат реформите, обикновено практиката показва, че правителствата нямат смелост след това да проведат тези реформи. А това не е бюджет на реформите.", заяви той.

Божидар Данев каза, че категорично не подкрепят мнението на синдикатите за увеличение на минималната работна заплата: "Пазарните условия са чудесни в момента в страната. Ние очакваме значително по-висок ръст от това, което политиците говорят. Предвиденият ръст за следващата година е твърде скромен – 0,8%, а само за 9-месечието в момента имаме ръст от 1,6% от БВП. Потреблението е силно разширено, т.е. ние стъпваме на едва движеща се икономика и трябва да запазим тази скорост. Изведнъж искаме тази скорост да бъде срутена и да стигнем до 0,8%".

Според председателя на БСК предвиденото в бюджета 10 на сто съкращение на разходите за работни заплати на държавната администрация няма да намали реално броя на чиновниците. По думите му администрацията трябва да се намали с 10 хиляди души.

От Българската стопанска камара са категорично против обединяването на НАП и Агенция "Митници".

Последвайте канала на

Десислава Станева
3190 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2014.11.28 | 18:59

1
Че някой да е казал, че ще се правят реформи? Само се констатира нуждата от реформи. А и отчето, дето е правосъден министър не чу ли какво каза? В правосъдната система реформите ще се правят бавно и полека за няколко века. А за другите сектори просто забрави. Цялата работа се свежда до това да се приберат едни пари дето лошия материал плаща във вид на данъци.

Добави коментар

Водещи новини