Догодина трябва да намалят пенсиите

  • 23 септември 2014 07:58

  • 2595
  • 3
Догодина трябва да намалят пенсиите
©

Пенсиите догодина няма да се увеличават по швейцарското правило, а дори има опасност да бъдат намалени. Причината е в отрицателната инфлация в България от началото на годината, а нейният размер определя половината от увеличението на пенсиите през следващата година, пише "24 часа".

Проблемът е бил обсъждан на консултативния съвет за осигурителна реформа към социалния министър Йордан Христосков, тъй като решението на проблема може да се намери само чрез промени в Кодекса за социално осигуряване.

Съветът има за задача да подготви такива промени и те да бъдат предложени на следващите управляващи.

От началото на годината дефлацията вече е 1,2%, което означава, че ще доведе до намаление на пенсиите по швейцарското правило с 0,6%.

Ръстът на средния осигурителен доход пък засега е около 2%, което носи 1% увеличение във формулата. Като се вземат и двата компонента на швейцарското правило, засега това означава увеличение на пенсиите от догодина с 0,4 на сто, или средно с 1 лев, обясниха експерти.

Прогнозите обаче са за още по-голям ръст на дефлацията, като според Европейската комисия тя може да стигне и 2,6%. Това напълно ще изяде ръста на средния осигурителен доход във формулата и дори ще донесе намаление на пенсиите с около 0,2%, или средно 30-40 стотинки.

В консултативния съвет са предложени три варианта, за да бъде избегнато намаление на пенсиите, научи в. “24 часа” от участници в него.

Първият вече е използван от правителството на ГЕРБ в периода 2009-2012 г. Той предвижда да бъде отменено временно действието на чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване и пенсиите да не бъдат индексирани по швейцарското правило. Принципът тук е, че не може да бъде отнето нещо, което вече е дадено на хората, затова се обявява нулева година.

Вторият вариант предвижда промяна в инфлационния индекс, който влиза в швейцарското правило. До момента НОИ изчислява по хармонизираната инфлация. Синдикатите обаче настояват вместо нея да се ползва инфлацията в малката потребителска кошница, тъй като в нея са включени само стоки, които отговарят на потреблението на пенсионерите, обясни главният икономически експерт на КТ “Подкрепа” Николай Николов.

Третият вариант, който обсъжда консултативният съвет, е за дописване на швейцарското правило. Новият текст трябва да предвиди, че при отрицателна инфлация тя не се взема предвид във формулата. Тогава индексацията от юли 2015 г. може да бъде направена само с половината от ръста на средния осигурителен доход, което означава увеличение на пенсиите с около 1%.

Последвайте канала на

Десислава Станева
2595 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар

2014.09.23 | 16:58

3
Не им вярвам на приказките за дефлация. Цените с вдигат, а те говорят за дефлация. Според мен, дефлацията си има име и това е думата "бежанци". Всеки се чуди откъде България има толкова пари, за да издържа бежанците при положение, че издържаме и циганите. Ето откъде ще дойдат парите, ама не смеят да кажат истината, защото пенсионерите са над 2 милиона и ще направят революция.

2014.09.23 | 14:54

2
Pensionerite sa" bogati"-da im sprat napravo pensiite !Inache cenite si hvarchat,a zaplatite sa si sashtite .

2014.09.23 | 14:54

1
що не намалят, по-скоро спрът сосиалните на циганите и детските за безброй некачествената им челяд ,а ще намалят МИЗЕРНИТЕ ПЕНСИИ на хора работили по 40 год ШИБАНА ДЪРЖАВА!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Добави коментар

Водещи новини