-
19 май 2011 16:30
- 2212
- 0
Липсва адекватен контрол за качеството и произхода на яйцата в търговската мрежа, предупредиха на пресконференция днес от Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ).
"Имаме съмнения и съответно доказателства, че голяма част от яйцата на българския пазар не са от клас "А", т.е. пресни яйца, а от клас "Б".
Това означава, че са престояли една-две седмици в складове на ЕС, след което те пътуват още три-четири дни, престояват и в България и чак тогава се появяват в магазина", заяви Иван Ангелов, производител на яйца и член на асоциацията.
Според Ангелов това е тотално нарушаване на Наредба 1, изискваща яйцата да се внасят в хранителната мрежа до 10-ия ден от снасянето им.
На тези яйца не се начисляват данъци и такси, което рефлектира върху оборота на нормалните вериги и нормалните производители, обясняват от асоциацията.
По нейни данни едва около 30-35% от яйцата се търгували в големите търговски вериги, а останалите около 70% - в складове и малки магазинчета.
Те не били придружени със съответните финансови документи и били без начислено ДДС.
"Предлагат ни се обикновено в найлонови пликчета и кори, но без или с размазан печат", заяви производителят.
Според асоциацията връзката между двата органа Министерството на земеделието и храните (МЗХ) и Българската агенция за контрол на храните (БАБХ) е скъсана.
От АЗПБ настояха двете институции да заработят заедно, защото едната контролира качеството и окачествяването, а другата - безопасността.
Според Ангелов единственото работещо звено в момента - БАБХ, няма капацитет и достатъчно подготвени хора, за да определи кое яйце е клас "А" и кое - клас "Б".
Инспекторите не са подготвени, не са оборудвани, нямат на разположение автомобили и бюджет, коментираха от АЗПБ.
За първите пет месеца на 2011 г. са унищожени 700 хил. домашни птици заради невъзможност за изхранване и за продажба на яйцата. Статистиката от 2010 г. показва наличието на близо 8,7 млн. птици, а през 2011 г. - на 7 млн., при около 18,8 млн. преди 18 години, отчетоха още от АЗПБ.
По думите на Христо Цветанов, председател на УС на АЗПБ, от 2300 готови проекти в птицевъдството, внесени в МЗХ, през последните две години са приети само седем.
Това поставяло голям процент от фермите в невъзможност да се преоборудват и модернизират, за да отговорят на новите стандарти на ЕС.
В момента преоборудваните птицеферми у нас са 30 на сто, останалите 70 на сто не отговарят на изискванията на ЕС, които трябва да бъдат изпълнени до 2012 г.
От традиционен производител и износител на яйца в миналото страната ни се превръща във все по-зависима от чуждия внос, спредупреждават от Асоциацията на земеделските производители в България.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ще се завърне ли Левски на победния път?
Способен ли е Ботев (Пд) да стъпи накриво срещу съименика си от Враца?
„Вабанк“: Може ли Томаш да спре полета на „орлите“
Томаш с пресконференция преди дербито с Лудогорец - очаквайте на живо!
Уелтон искал да се завърне в Левски?
Арда иска да продължи добрата си серия и срещу разклатения Локо (Пловдив)
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Борисов е изпратил писмо до ПП-ДБ с предложение за излизане от политическата криза
23 ноември 202410:39
Атанас Илков: Най-накрая в Шенген! Връщаме се доволни
23 ноември 202410:23
Богдан Богданов: Няма разлом в ПП-ДБ
23 ноември 202409:55
Каракачанов: Институциите са овладени от хора, които се интересуват от личния си интерес
23 ноември 202409:43
Бойко Борисов спаси хора след катастрофа край Русе
23 ноември 202409:37
Жестока катастрофа блокира движението на автомагистрала „Струма“
23 ноември 202410:21
Стана ясно коя е жертвата в адската катастрофа на "Тракия"
23 ноември 202410:30
Пулмологът д-р София Ангелова: Важно е да различим грипа от останалите вируси
23 ноември 202409:23
Новата ракета на Путин може да ни удари, преди да сме мигнали
23 ноември 202409:17