Отпускът вече няма да гори

  • 30 април 2014 06:58

  • 4907
  • 4
Отпускът вече няма да гори
©

2-годишната давност на платения отпуск може да отпадне. Това ще обсъждат работодатели и синдикати в съвета за тристранно сътрудничество в следващите седмици, информира „Стандарт“.

"За" отпадането на давността се обявиха синдикатите. Работодателите обаче засега са на различни мнения. "Не приемаме премахването на давността. Този отпуск се дава, за да може хората да си починат, а не да им се изплаща на ръка", коментира председателят на БТПП Цветан Симеонов. Според други бизнес организации обаче липсата на това ограничение не е голям проблем. "Трупането на неползван отпуск е проблем на държавната администрация, в частния сектор като цяло не се наблюдава", коментираха представители на работодателски организации.

Двегодишната давност на платения отпуск бе въведена по време на управлението на ГЕРБ. Целта бе да се прекрати практиката на натрупване на стотици дни неползвана почивка, които после работодателят трябва да изплати при пенсиониране или напускане на служителя. Тогава всички фирми и институции бяха задължени до 31 декември да изготвят график, по който през следващата година работниците ще излизат във ваканция. Правилото важи и досега.

Бизнесът обаче е съгласен да отпадне задължението малките фирми да водят график за платения годишен отпуск, стана ясно след вчерашното заседание на тристранката. Синдикатите пък предлагат този график да се премахне за всички компании. Те обаче са категорични, че това трябва да стане едновременно с отпадането и на ограничението за ползване на отпуските. "Ако има давност, а няма такива графици хората рискуват да загубят част от платения си отпуск. А той е тяхното конституционно право", обясни Чавдар Христов, вицепрезидент на КНСБ.

Дебатът за давността на платения отдих ще продължи на следващото заседание на тристранката. Близо 400 промени в Кодекса на труда са представили за обсъждане синдикатите и работодателите, съобщи вицепремиерът Зинаида ЗлатановаЗинаида Златанова Зинаида Златанова е родена в София. Завършила е средното си образование в Немската езикова, председател на съвета за тристранно сътрудничество. До момента обаче има консенсус само по 4 от тях. Освен за премахване на графиците за отпуските в малките фирми синдикати и работодатели са се разбрали да се въведе задължение във фирмите да се водят трудови досиета за всеки работник. "Промяната е формална, защото такива досиета се водят и сега в почти всички компании", коментира зам.-председателят на БСК Димитър Бранков. Друго консенсусно предложение е въвеждането на възможността държавата да приеме нормативен акт, ако той е предложен едновременно от синдикати и работодатели.

Последвайте канала на

Десислава Станева
4907 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар
2

2014.05.02 | 14:48

4
Не работодатели , а робовладелци са българските бизнесмени.
Борнео

2014.05.02 | 14:48

3
По този начин се толерират работещите в бюджетната сфера.Като правило се използват болнични вместо отпуск и така се събират много дни "неизползван" за плащане.Не е редно защото няма контрол върху фалшивите медицински, което е масова практика в държавните служби, особено висшата администрация.

2014.05.02 | 14:48

2
Идиоти!Идиоти!Идиоти! Идиоти! Идиоти! Идиоти! Идиоти! Идиоти! Идиоти! Идиоти! Идиоти! Идиоти! Идиоти! Идиоти! Идиоти! Идиоти! Идиоти! Идиоти! Идиоти! Идиоти! Идиоти! Идиоти! Идиоти! Идиоти! Трябва ли да затривате всички европейски привилегии! Планирането на отпуска е защита за служителите и работниците.

2014.04.30 | 21:29

1
Firmite tarsiat robi,a ne rabotnici,vra6tame se kam robovladelski stroj.

Добави коментар

Свързани галерии

Водещи новини