-
23 април 2014 06:25
- 1074
- 0
Бум на осиновени от американци българчета отчитат експертите. Семействата от САЩ дават дом не само на здрави деца. Те стават родители и на хлапета с проблеми. Американците осиновяват накуп по няколко братчета и сестричета от България, пише в. "Стандарт".
Чужденци все по-често стават родители на изоставени българчета. За пет години броят на международните осиновявания е скочил почти двойно, отчетоха от правосъдното министерство. Най-много са кандидат-родителите от САЩ. Общо 161 българчета са осиновени през миналата година от американски семейства. 84 фамилии са взели едно дете, 31 са прибрали по две, а пет двойки са дали покрив на по 3 нашенчета.
От всички деца само 50 са осиновени от семейства, вписани в регистъра. За другите американците научили от сайта на правосъдното ведомство. Повечето от тези малчугани са със здравословни проблеми.
Американски семейства са готови да теглят кредити, за да финансират процедурата по осиновяване на наше дете, съобщи Милена Първанова, директор на дирекция "Международни осиновявания" пред "Стандарт". "В САЩ са много по-толерантни към деца със специални нужди. Там разполагат и с много добре развита подкрепяща среда и услуги, които спомагат за социализирането им", каза тя. В много случаи семействата получават и финансова подкрепа от дарители, за да могат да реализират проекта си.
Почти 90% от фамилиите в САЩ вече имат деца, но решават да отворят дома си за нашенче. През последните две години американските семейства са участвали в общо 241 успешни процедури по осиновяване. След тях са Италия и Франция. "В по-малките населени там посрещат детето с плакати "Добре дошло". Бих искала да видя и у нас да превръщат осиновяването в празник", надява се Милена Първанова.
"Колкото е по-малко детето, толкова по-бързо учи езика", каза още експертът от правосъдното министерство. Момиченце на 6 години, което отпътувало три месеца преди посещението на специалисти от България, вече говорело на английски толкова добре и се разбирало с родителите си. От правосъдното ведомство препоръчват езикови курсове за по-големите деца. Те могат да ги посещават, след като осиновяващите са дали съгласие да вземат хлапето. "Ще опитаме да направим това със социалните служби по места", каза Първанова.
Има случаи, в които осиновителите се съгласяват да приемат за свои по няколко деца - основно братя и сестри. Така през миналата година са осиновени четири деца с роднинска връзка. Рекордът е на американско семейство, което е осиновило пет деца наведнъж без кръвна връзка.
За международното осиновяване етносът като цяло не оказва никакво влияние върху желанието за осиновяващите, смята експертът от правосъдното ведомство. В САЩ например се настаняват успешно деца със синдром на Даун, тъй като имат по-добре развити програми и условия за социализация на тези деца.
У нас няма интерес към деца със здравословни проблеми, признават експертите. И допълват, че отскоро интерес към нашенчета има от Португалия. С Малта и Люксембург работят от години, но броят на процедурите е 1, 2 на година. Има и желаещи да осиновят българче от Гърция и Кипър.
Последвайте канала на
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
ГЕРБ-СДС прекрати преговорите за правителство
05 януари 202517:19
Първан Симеонов за провалените преговори: Грешка на ГЕРБ, топката остава в тяхното поле
05 януари 202518:25
Мехмед Дикме за провала на преговорите за кабинет: България отива на избори
05 януари 202517:50
Патриарх Даниил: Има надежда, че казусът със старостилната църква ще се реши
05 януари 202517:10
Нов взрив на газова бутилка в същия район в столичния квартал "Лозенец"
05 януари 202518:00
Възрастна жена загина при пожар в жилищен блок в Бургас
05 януари 202516:07
Фестивалът "Сурва" гостува в София
05 януари 202516:49
Украйна започна нова офанзива в Курска област
05 януари 202514:15
Русия e завзела близо 3600 кв. км от територията на Украйна през 2024 г.
05 януари 202514:05