-
04 ноември 2013 07:36
- 1750
- 0
Културна полиция може да пази съкровищата ни. Идеята дадоха италиански карабинери, които бяха на тридневна визита у нас миналата седмица. В Рим спецзвена се занимават основно с опазване на културното наследство, но имат и полицейски правомощия, пише в. Стандарт.
"Използването на опита и принципите на италианския модел може да бъде изключително полезно за ефективното опазване на културното наследство на България", заяви зам.-министърът на културата Велислава Кръстева пред "Стандарт". Тя смята, че трябва да има активно участие на местните власти в управлението на културно-историческите ресурси. За да се въведе културна полиция, трябва да се променят няколко закона. Един от тях е този за културното наследство. Работна група от 61 души се събира тази седмица и започва да обсъжда поправките. Законът не е променян от 2009 г. В Италия екипът, който се грижи ценностите да не напускат държавната граница и преследва иманярите и недобросъвестните прекупвачи, се състои от 250 души. Звената от експерти са разположени в 16-те региона на страната. При подадена молба се събират и решават дали дадена антика или културно-историческа ценност може да напусне границите на Ботуша.
Италианските експерти препоръчват у нас да се създаде подобно на тяхното звено, което може да бъде към инспектората на Министерството на културата. И сега инспекторите там правят внезапни проверки и съставят актове за нередности. Те обаче нямат полицейски правомощия. Не могат да изискват документи за самоличност, нито да настояват за по-строги санкции за иманярите или недобросъвестните търговци. От ведомството на Петър Стоянович Петър Стоянович е роден на 25 юни 1967 г. в София. Правнук е на Иван Стоянович-Аджелето, обясниха, че последната дума за подобни промени ще имат юристите и експертите. Италианското звено е сформирано след промяна в закона за опазване на културното наследство. Самите служители са подчинени на три ведомства - на Министерство на културата, на вътрешните работи и отделно от това са военизирани към Министерство на отбраната. Първият такъв закон в Италия е от 1909 г. 2004 г. е последната му редакция. И в нашия, и в техния закон има 50 г. давност назад за определяне на културна ценност. От Министерството на културата ще искат до края на годината промените да са внесени в Народното събрание.
Последната кражба от паметник на културата у нас беше преди седмица. Тогава нагли апаши отмъкнаха детайли от паметника на Васил Левски в столицата. Един от тях беше заловен. Сега общината и министерството ще трябва да намерят пари за реставрацията на монумента. Междувременно милиони късчета история, разпръснати под краката ни, се губят всеки ден. Отиват в ръцете на дребни копачи. Те проверяват цената им в дебелите книги и ги продават на своите дилъри. Така наследството на предците ни се озовава в нечий частен дом зад дебело стъкло. Често - зад граница. "България пази културното си наследство както ром - общинско жилище", обичат да се шегуват криминалистите. Въпреки че според закона всички археологически находки принадлежат на държавата, много неща се изнасят контрабандно в чужбина. Десетки хиляди иманяри систематично опоскват чудесата на България. В някои части на страната цели села се занимават с иманярство и много от изкопните работи са организирани от местната мафия, писаха преди време дори медиите във Великобритания. Чудеса за над 30 млн. лв. напускат всяка година страната ни. Между 100 000 и 250 000 души са иманярите у нас. По-голямата част от тях са аматьори или "инцидентни копачи". Професионалистите са няколко хиляди души.
Антиките вече ще са с досиета. Всички археологически находки - предмети, монети и др. културни ценности, влизат в регистър. Системата, която още е в процес на структуриране, ще заработи от юли 2014 година, предвиждат от МВР. В нея ще има раздел и за картини. Проектът е съвместен с италианските антимафиоти, които от години ползват подобна система. Така, когато има открадната антика, граждани, колекционери и власти ще могат да получават информация за нея. По този начин колекционерите ще могат по всяко време да проверят дали предлаганата им стока не е крадена, увериха от МВР. Обикновените хора също ще имат достъп до системата, но на различно ниво.
Достъп до сайта ще имат и всички онлайн аукциони и така на практика няма да могат да се извиняват, че предлагат трафикирани културни ценности. Средствата за системата са осигурени от европейска програма, по която МВР е кандидатствало. Очаква се регистърът рязко да намали контрабандното изнасяне на културни ценности от България.
Последвайте канала на
Свързани новини
Иманяри разкопават непроучен археологически обект
21 октомври 201116:21
Откриха нерегистрирани антики в частен дом в Камено Поле
22 юли 201116:29
Спипаха трима иманяри
17 юни 201109:49
Закопчаха търговец на антики в София
05 юни 201112:49
С видеокамери и СОТ пазят уникална алея в Разлог
20 април 201511:05
Военното разузнаване предава досиетата на агентите зад граница
27 ноември 201421:43
Набелязаният от ЦСКА - София африканец не иска в България
Може ли Хебър да изненада Спартак (Варна)?
Официално: Ман Сити обяви новия договор на Гуардиола
ЦСКА - София се раздели със защитник
България в група с 4 отбора по пътя към Мондиал 2026, задачата пред "лъвовете" става още по-трудна
Партизан се съживи точно срещу Звезда, Милър-Макинтайър с 9 асистенции
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Свързани галерии
Водещи новини
Нейнски очаква положителен отговор за Шенген по суша днес, но свободното преминаване може да се забави
22 ноември 202407:49
Решаващ разговор за България в Шенген!
22 ноември 202406:20
Костадинов: Кирил Петков ми звъня 2022 година, за да ги подкрепим
22 ноември 202407:53
Екшън с преследване и арести: Задържаха контрабандни цигари за 2 милиона лева в Пловдивско
22 ноември 202408:10
Ким Чен Ун обвини САЩ, че нагнетяват напрежение и предупреди за риск от ядрена война
22 ноември 202406:40
Русия твърди, че е превзела село Далне в Източна Украйна
22 ноември 202407:04
Илон Мъск критикува планираната за деца забрана на социалните мрежи в Австралия
22 ноември 202407:01
Коронацията на крал Чарлз Трети е струвала 72 милиона британски лири
22 ноември 202406:57
Бурни ветрове в цялата страна и днес
22 ноември 202406:03