Зимата излиза най-тънко на климатик

  • 28 октомври 2013 06:19

  • 5100
  • 7
Зимата излиза най-тънко на климатик
©

Зимата излиза най-тънко на климатик. Това показват изчисленията на експертите от Българския енергиен форум. Те са сметнали, че за апартамент с площ 50 квадрата с южно изложение климатикът ще глътне 234 лв. за отопление през цялата зима, пише в. "Монитор".

От сравнени 19 начина за осигуряване на топло през студените месеци на годината парното се нарежда на 13-о място, а природният газ на 14-о. По-напред в класацията по евтино отопление излизат дървата, въглищните котли и комбинацията между климатик и електрическа печка. От Българския енергиен форум предупредиха, че сравнението е направено без в сметката да се включва инвестицията, която трябва да се направи за закупуването на климатик, котел или пък за вързването към топлофикацията.

Стандартът за качествено отопление и постигането на комфорт във всички помещения в едно жилище е температура да е от порядъка на 21-22 градуса, обясниха енергийните експерти. Стандартният разход на енергия е 0,03 киловата на кубичен метър, а продължителността на отоплителния сезон, за която са направени изчисленията е 2000 часа, което е типично за София, допълниха от БЕФ. Освен това експертите са правили сметките, при положение че жилището се отоплява, без уредите да се изключват на 100% в нито един момент. При това положение необходимата топлоенергия за въпросния южен апартамент с площ 50 квадрата е 5200 киловатчаса за целия сезон.

Така греенето само с електрическа печка при осреднени цени за тока в България от 16,2 стотинки за киловатчас излиза 842 лв. По-скъпо от това излизат само отоплението на дървени въглища – 987 лв. и с нафтови печки – 1325 лв. За сравнение, ако топлото за същото жилище се осигурява с климатик, харчът ще е едва 28% от този с електрическа печка. По-евтино е само с термопомпа – 26% от разхода на елпечка, но експерти обясниха, че там инвестицията е много голяма. И допълниха, че на практика и климатикът е термопомпа, само че при падане на температурите под 0 градуса, ефективността му пада рязко.

Ако нямате възможност да си купите 2 климатика, за да отоплявате тези 50 квадрата (в общия случай – две стаи), а комбинирате един климатик и една електрическа печка, това ще ви излезе двойно по-скъпо, отколкото само с климатик. Разходът за целия сезон при това положение излиза 417 лв. От друга страна, сравнено само с печката, тази комбинация идва с 50% по-евтина. Горе-долу същата е икономията, която се получава и с котел на въглища. Парното бърка в джоба с 32% по-малко от печката. За въпросния апартамент от 50 квадрата в София сезонът по сметките на експертите излиза 576 лв. (без топлата вода). В сравнение с климатика обаче парното излиза с два пъти и половина по-солено. Малко по-скъпо ще дойде, ако имате газово котле – 660 лв.

Ако ползвате по-модерни системи за отопление, като например такива на брикети или пелети ще спестите малко под 40% от парите, които иначе бихте платили за топло от електрическа печка. В сравнение с климатика обаче ще дадете с 300 лв. отгоре. За намаляване на разходите на енергийните експерти съветват какъвто и начин на отопление да сте избрали, да поддържате стационарен режим на отопление без пълното му изключване, а само с частично намаляване на температурата. Това осигурява икономия на гориво минимум 10-15% поради това, че се избягва изстиването и повторното „прогряване“ на вътрешните и външните стени на помещенията, които са най-големите акумулатори на топлинна енергия.

От Българския енергиен форум обясниха, че първото, което гледат хората, когато вземат решение с какво да се отопляват, е цената. След това отчитат колко трябва да вложат като първоначална инвестиция. Възможността за управление на системата автоматично, както и необходимостта да се пренася горивото и да се чисти са на трето място по тежест в избора. По-надолу стои въпросът колко еко е това отопление, както и възможно ли е да се ползва едновременно от повече потребители.

Средно с 10% са по-ниски цените в сравнение с миналата година. За тока точният процент на намаление е с 12%, като последното понижение на тарифите беше на 1 август тази година – с малко под 5 на сто. За топлофикацията в София, където са концентрирани над 80% от абонатите в страната, цената, на която продава в момента е с 11 по-ниска от тази преди година. Почти същото е намалението и на природния газ за бита.

Независимо от вида, марката и модела енергоспестяващите уреди са най-търсени през този сезон. Купуват се предимно климатици, като инверторните са за предпочитане. Те имат малко по-високи цени от обикновените, но са по-икономични, изплащат се във времето и ефектът бързо се усеща в сметката за тока, разказа за „Монитор” Лина Димитрова, управител на един от най-големите магазини от веригата „Зора” в столицата.

Оказва се, че София е условно разделена на райони в зависимост от покупките. В някои части на града се пазаруват по-евтини уреди, отколкото в други, каза тя. Във всички магазини обаче, когато клиентите отделят време за разговор с продавач консултантите, в 70% от случаите си тръгват с климатик. „Хората вече знаят за какво става въпрос, много се интересуват за разходите и това основно доведе до излизането на вентилаторните печки от мода. Духалките, както са известни тези уреди, не може да се използват за основно отопление, пък и не са икономични”, каза тя. Има цикличност при пазаруването на вентилаторни печки – те се вземат най-много в ранна есен и късна пролет, когато няма вече парно отопление, а времето е захладняло.

По-рядко се купуват конвекторите, те обаче са хит сред хората, които са си спрели парното, но през жилищата минават тръби, отделящи топлина. Тогава с конвектора се подпомага отоплението. Всичките модели имат възможност да се изключват, когато достигнат зададената степен, имат здрави метални корпуси и са леки, освен това без проблеми се монтират на стена. Конвектори, пълни с течен графит, които приличат отвън на картина, са били на мода преди време. Много ретро са кварцовите печки, но се предлагат на места, вероятно производителите им разчитат на носталгията на купувачите по соцуредите. Почти същото важи и за маслените радиатори, чиито разходи достигат до 3 киловата на час.

В последно време все по-популярна става една нова система за отопление и охлаждане, която наподобява мобилен климатик, разказва Димитрова. Тя има контейнер, в който се налива топла вода, така че, когато се включи нагревателят, въздухът е много по-свеж, защото водата овлажнява въздуха, а не го изсушава. Същият ефект има и при охлаждане – по-свеж и по-студен въздух.

Хардуерни подобрения на печките за твърдо гориво позволяват максимално да се използва всяка отделена калория топлина и превръщат отоплителните уреди в многофункционални машини, показва развитието на асортимента в шуменските железарски механизми.

И най-евтината печка може да бъде “ъпгрейдвана” до версия PRO с многобройните железарски аксесоари. За 51.90 между два кюнеца може да бъде монтирана фурна, която използва топлоенергията от тръбата на печката. Освен за готвене служи и малко като радиатор. Точно за радиатори се използват лирите с цена от 16 до 30 лева. С тяхна помощ движението на топлия въздух се пуска по три или четирилентова топлинна магистрала. Така вместо жегата да отиде при съседа на горния етаж, остава в отопляваното помещение.

Част от енергията от печката и тръбите се поглъща от най-близката стена. Ако е външна, енергията я пиши бегала. Решението е топлоотразително пано за 8.40 - хем ще ви предпази тапетите от изгаряне, хем ще насочи топлинните лъчи обратно към стаята. Същите екстри с подходяща форма могат да бъдат монтирани и върху тръбите. Малко приспособление за 3.75, което се монтира за по-малко от минута, превръща пък тръбата в сушилня. “Много се търси от клиенти с малки деца, позволява бързо да изсъхнат дрешките през зимата” - обясняват в магазините.

В Шумен хората масово минават отново на дърва и въглища, коментира пред “Монитор” търговец на печки на твърдо гориво. Най-евтиното кюмбе - печка без казанче, струва 67 лева, двойно повече от най-евтината конвекторна електрическа печка, но пък е много по-евтино като експлоатация. “С половин чувал дърва може да поддържате топлото в една стая цял ден.” - уверява специалистът. Т. нар. Чудо, печка с подвижна кофа-горелка струва 94 лева. Най-скъпа е комбинираната печка с фурна и подвижни плочи и място за дърва - този сезон цената й е 380 лева.

Всяко домакинство има право да добие до 10 куб. м дърва за огрев, напомнят от аграрното министерство. Досега около 40 000 семейства са се възползвали от тази възможност, като изсеченото количество е 260 хил. куб. м, а за последните две седмици повече от 10 000 домакинства са се възползвали от тази услуга. За хората, които сами си секат дървата за огрев, цената е между 12 и 17 лв. за кубичен метър за широколистните и от 5 до 11 лева за иглолистните.

Дърва на корен за лична употреба се закупуват от горските територии, собственост на общината, в която е постоянният им адрес. Другата възможност е това да се прави по списъци, които са направени от кметовете на общините или на населените места. В цената не влизат разходите за транспорт, товарене и разтоварване. Дървата, предлагани от горски склад, струват между 29 и 36 лв. за широколистните и около 21 лв. за иглолистните.

Последвайте канала на

Борислава Борисова
5100 7

Свързани новини

Коментари 7

Добави коментар
Бай Ганьо

2014.10.29 | 19:49

7
Аз изкарвам зимата с един чувал въглища. Като ми стане студено взимам чувала правя три обиколки на къщата и се сгрявам.
Барончо

2013.10.28 | 11:36

1
Ако си в Силистра няма да ти стигне едно чувалче , гаранция. На -29 градуса ще те питам! ;)

2013.10.29 | 14:56

6
Нашите експерти станаха и лобисти на производителите на климатични системи! Явно покрай декодерите, климатиците се почувстваха застрашени и си рекоха - що пък да не си спретнем и ние една кампанийка колко е страшно да нямаш климатик. Мисля, че е крайно време, производителите на слушалки също да се активизират за отоплителния сезон, пускайки апокалиптичната статистика на колко хора им опадаха ушите от студ, понеже не носеха големи слушалки, а от ония малките, дето нищо не топлят и са изключително енергийноНЕфективни.
Реалист

2013.10.29 | 14:56

5
"Те са сметнали, че за апартамент с площ 50 квадрата с южно изложение климатикът ще глътне 234 лв. за отопление през цялата зима." Тези от Българския енергиен форум тотално изтрещяха. Ако сметнем 11,12,1,2 и 3 месеци за зима се падат по няма и 50лв. на месец. От горното си правя извод, че или тези хора нямат климатици или някой друг им плаща сметката.
Казано честно

2013.10.29 | 13:08

4
Аз съм с климатик и освен, че не топли и е скъпо, а не както твърдят „най-евтино” нон-стоп има болни вкъщи! Помислете добре за здравето и джоба си преди да си сложите климатик!
J

2013.10.29 | 03:46

2
Мен жената ме грее и ми излиза най тънко и изгодно!
tnt

2013.10.29 | 03:48

3
Явно имаш икономична жена! =)))

Добави коментар

Водещи новини