-
28 август 2013 09:25
- 1200
- 0
106 236 души в градовете и селата са на воден режим в страната, сочат последните данни на регионалното министерство към 26 август, събрани по искане на “24 часа” .
Безводието мъчи жители на 5 града или отделни квартали от тях, както и хората в 204 села. Най-тежко е положението в областите Смолян, Търговище, Пазарджик, София-област, Благоевград, Велико Търново, Сливен, Пловдив, Плевен и Кърджали. А най-големите населени места с нарушено водоснабдяване са Омуртаг, квартали от Неделино, Брацигово и Годеч. Вчера в Неделино кметът обяви бедствено положение заради сушата.
Режимът продължава между 3 и 8 часа на ден, а в някои села се подава вода през ден.
Проблем както всяко лято е намаленият дебит на т.нар. повърхностни водоизточници - там, където се захранват с вода по този начин. Защото според наблюденията на министерството на регионалното развитие и на околната среда, които наблюдават питейните язовири, към момента те са пълни 84%.
Според изискванията на закона за водите министърът на околната среда и водите Искра Михайлова е определила начина за използване на водите на комплексните и значими язовири в месечни графици. Това са “Искър”, “Бели Искър”, “Среченска бара”, “Христо Смирненски”, “Йовковци”, “Тича”, “Камчия”, “Ясна поляна”, “Асеновец”, “Боровица”, “Студена” и “Дяково”.
Това е дори повече в сравнение със същия период на миналата година - към края на август 2012 г. този процент е бил 81. Водата в тези язовири е напълно достатъчна, категорични са и от двете ведомства.
Въпреки това сравнението показва, че в 10 от последните 13 години обемите са били по-малки и от това лято. Само през 2004, 2005 и 2010 г. т.нар. завирени обеми са по-високи.
Наблюденията на екоспециалистите показват, че във връзка с изменението на климата в разпределението на водните ресурси все по-често се наблюдава случайност и неравномерност. Затова се налага въвеждането на режим в периоди на засушавания, особено при т.нар. водохващания на течащи повърхностни води.
Именно такъв е начинът, по който се осигурява водата за бедстващите населени места. Проблеми с недостига на вода има не само през сухите години, но и през останалото време за местата, където са въведени целогодишни и сезонни режими на водоподаване. Специалистите обясниха, че това са главно селища, които не се снабдяват с вода от резервоари за денонощно, сезонно и многогодишно съхранение на повърхностния воден ресурс. В по-редки случаи има и селища с водоснабдяване от язовир, но с проблеми във водопреносната система – течове и аварии.
Така че липсата на язовири и изграждането им в определени райони, неизградената инфраструктура от тях до всички населени места от поречието на реките е причина много селища да са с недостиг на вода сезонно или целогодишно през по-сухи години. Най-много хора на воден режим има в населените места по поречието на река Струма и в Севлиево.
За трайното решаване на проблемите в тези райони и във връзка със сценариите за климатичните промени трябва да се довършат започнатите дейности по проектирането и изграждането на хидровъзел “Кюстендил” и “Бяла”. Трябва да се довършат и яз. “Луда Мара” над Петрич, за който има разработен проект и започнато строителство, както и язовирите “Луда Яна” – за Панагюрище, “Нейковци” – за Трявна, и “Пловдивци” – за района на Мадан.
Една от основните мерки е изграждането на хранилища за улавяне на водите от пролетното пълноводие. Задължителна е и реконструкцията на старите водопроводни мрежи. Трябва да се осигурява и резервно водоснабдяване от подземни води.
Задължителен е според екоекспертите и обществен контрол чрез т.нар. сини телефони към общините, инспекциите по околна среда и ВиК дружествата при кражби и разхищение на воден ресурс.
Близо 5000 души в Пловдивска област от 7 населени места са подложени на воден режим през горещите месеци. Решението е в осигуряване на допълнителни водоизточници и подмяна на остарелите тръби, заяви шефът на ВиК Манол Генов. Той призна, че проектите са скъпи и в момента дружеството не е в състояние да ги финансира.
Само в 4 от 10-те общини на Врачанска област не изпитват затруднения с водоснабдяването. Тези селища ползват собствени източници и заради продължителната суша те са станали неизползваеми.
Повече от месец Брацигово и селата Бяга, Исперихово, Жребичко, Козарско и Равногор са на воден режим. Водата се спира за по 3, 5 и дори 8 часа на ден. Нямам спомен през последните 10-15 г. да е имало режим в Брацигово и района, призна кметът на общината Васил Гюлеметов.
В Плевенско режим на водата е въведен в селата Буковлък, Варана, Градище, Дебово, Сухаче, Стежерово, Татари, Реселец. Там спират водата обичайно на 12 ч по преценка и с нарочна заповед на кмета. Чешмите пресъхват заради дългите августовски жеги. Освен че се захранва от Черноосъмската система, районът се снабдява и от допълнителни питейни кладенци. Трайното засушаване обаче е свалило рязко нивото на подпочвените води и дебитът драстично е намалял.
Според ВиК - Плевен, водната криза се задълбочава и заради скока в потреблението. Ако не завали дъжд, режимът ще се разшири и ще обхване повече селища, предупредиха от водното дружество. Засега в Плевен няма режим.
Осем села във Великотърновска област са на сух режим, съобщиха от ВиК “Йовковци”. Това са Страхилово, Масларево, Обединение, Недан, Ресен и еленските селца Попска, Петковци и Усое. В Еленско зареждаме резервоарите с водоноска, а в останалите села вода се подава през денонощие, обясни Николай Владков, главен инженер на водоснабдителното дружество.
Обединение е едно от селата, в които вода има през 24 часа. Миналата година безводието започна от 20 август, а тази - от 20 май, обясни кметът Ганчо Ганев. Работници от ВиК правели проби за включване на стар резервоар към селото.
В с. Недан е намерен нов водоизточник, но е необходимо да се поставят 2,3 км тръби до местните резервоари. Ще ни трябват 40 000-50 000 лв. и ако този проект се реализира, ще спре безводието, твърди кметът Боян Боянов.
Според ВиК обаче е недопустимо хората да поливат с пречистена питейна вода, която е ценен ресурс и води до безводие в тези осем села.
Има домакинства, които през зимата използват 3-4 кубика вода, а сега - 30-40 кубика. Дружеството не може да осигури вода хем за пиене, хем за поливане, категоричен е инж. Владков Той уточни, че се очаква режимът, започнал от април, да остане до края на септември.
Поради рязкото намаляване дебита на водоизточниците от 22 август на воден режим са 9 севлиевски и 12 габровски села. За населените места, захранвани от севлиевското дружество “Бяла”, вода има всеки ден от 17 до 8 часа.
В случай на задълбочаване на кризата ще има нов режим, застраховат се от местното ВиК.
Поради настъпилото засушаване ВиК - Габрово, въведе режим на водоподаването за селата Междене и Узуните. Вода се подава 48 часа, след това 48 часа няма водоподаване.
Една трета от селата в община Кърджали не са водоснабдени и в тях хората разчитат на собствени водоизточници. В Болярци, където живеят около 150 души, никога не са имали водопровод. Жителите му ползват кладенци, които сами са си направили, или изворната чешма в центъра на селото.
“Около половин милион лева са необходими за довеждането на вода до селото”, пресмята Файтин Мурад, кмет на Рани лист, към което се води и Болярци.
10 са селата с режим на водата в Кърджалийско, твърди шефът на местното ВиК Славчо Славков. Безводието мъчи най-много жителите на селата около кметство Костино. Там водата се пуска в чешмите през ден, а графикът се определя от селския кмет, който предварително го съгласува с хората.
Община Неделино обяви бедствено положение заради сушата, която държи близо 8000 души на режим на водата. Река Неделинска е почти напълно пресъхнала и тъй като няма пречиствателна станция и отвеждащ колектор, всички фекалии от канализацията на града изтичат в пресъхналото корито и вонята е нетърпима.
Затова има опасност и от епидемия, мотивира се кметът на общината Стоян Беширов. Той е връчил заповед за обявяването на бедственото положение на областния управител Димитър Кръстанов.
Губернаторът заяви, че във връзка с тежкото положение е съдействал на кмета да се разреши от ВиК изграждане на аварийно водоснабдяване от извор на над 3 км от Неделино.
С безплатен труд за два дни каналът бе прокопан на ръка, но дебитът му няма да реши напълно проблема, а само ще намали часовете на режима.
“Поискал съм среща с премиера Орешарски, належащо е държавата да ни помогне да се направи сондаж на 700 м дълбочина, с който да се хване нов водоизточник”, каза Беширов. Според сметките на кмета са нужни около 1,5 млн. лв. за сондажа, както и за възстановяване на бента на река Неделинска.
В Смолянско освен Неделино и Мадан още 20 села са на режим заради сушата през август, съобщи шефът на ВиК в Смолян Атанас Атанасов. В цялата област няма нито един язовир, а водоизточниците са повърхностни.
8000 души са на режим и в Маданско. В целия град и най-големите села Средногорци и Върбина получават вода едва по 4 часа на ден вечер от 18 до 22 ч. Няма сключен договор за наем на водоноски, защото в района няма откъде да се напълнят, обясни кметът на Мадан Фахри Молайсенов.
Миньорският център чака 13 г. да се построи яз. “Пловдивци”. В него са вложени 20 млн. лв., а трябват още 18,3 млн. евро за довършването. С него ще се реши проблемът с водоснабдяването на общините Рудозем и Мадан и 22 села, които всяко лято са на воден режим. Сега тече поредната процедура за избор на изпълнител.
Последвайте канала на
Свързани новини
Жителите на Неделино копаят канал за водопровод заради безводие
27 август 201310:36
В Добрич безводието е на път да свърши
31 декември 201212:15
Започва режим на водата в 12 области на страната
17 юли 201206:07
Перник не е заплашен от режим на водата в близките месеци
30 декември 201111:15
Спират питейната вода в к-с "Меден рудник" в Бургас
19 февруари 201508:45
Учени вещаят апокалиптична картина за България! Ще се редуват суши и порои
07 април 201410:17
Окупираха общината в Омуртаг, в града втора седмица няма вода
17 октомври 201308:59
Три клуба дават по над 10 млн. лв. за заплати на година в efbet Лига, Левски не е сред тях
Никакви проблеми за Интер във финалния мач за годината
Гуардиола: Няма да се откажа, рано или късно ще се завърнем
Руснаци се отказват от Мустафа Сангаре
ЦСКА - София отличи четирима играчи и написа: Бяхме в безпрецедентна дупка
Радостин Александров за успехите на Табор в Словения и как четирима млади българи са гръбнака на отбора
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Владимир Малинов: Към 8100 абонати в страната все още нямат ток
28 декември 202418:06
Отговорните за ЕРП-тата спят зимен сън, заявиха от АЗП. Искат оставки
28 декември 202418:49
Даниел Вълчев за преговорите за кабинет: Стават причудливи неща
28 декември 202420:47
Андрей Ковачев: РСМ бяга от договора с България като дявола от тамян
28 декември 202420:37
Джигит отнесе глоби за 17 000 лева
28 декември 202420:59
Земетресение удари до Самоков
28 декември 202421:06
Зеленски е разговарял с Алиев, като е обвинил Москва, че разпространява дезинформация
28 декември 202419:00
Италия прие бюджет за следващата година със заложен дефицит от 3,3 процента
28 декември 202420:09
Почина легенда на българския бокс
28 декември 202418:41