300 000 българи на воден режим ако жегите продължат

  • 05 август 2013 06:20

  • 988
  • 0
300 000 българи на воден режим ако жегите продължат
©

При по-горещо лято и и по-дълго засушаване 200-300 хил. души са застрашени от безводие. Това прогнозира пред Монитор Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите Според него заради жегите до края на месеца може да се появи дефицит на вода в доста райони на страната.

По данни на Министерството на регионалното развитие (МРР) в момента с режим на водоснабдяване са 42 селища, намиращи се в 24 общини от 13 области. Засегнати са малко над 30 000 човека. Според експертите от МРР основните причини за това са недостигът на вода през летните месеци поради намален дебит на водоизточниците, поливането с питейна вода и честите аварии на старата водопроводна мрежа.

„През лятото много хора поливат с питейна вода градините в дворовете си, а това е недопустимо и е за сметка на други потребители”, казва Ганчо Тенев, председател на Съюза на ВиК операторите в България. „Най-често това се прави по селата и не можем да ги спрем. Проблемът е когато водоизточникът е с ограничен капацитет – едни си поливат зеленчуците, а на други в по-високите части на селищата чешмите са сухи. Някои ползват ненормални количества вода през лятото – около 500 кубика на месец”, допълни той.

По думите му немалка част от водата се краде и най-често това го правят собствениците на еднофамилни къщи. Според Иван Иванов от БАВ водните ресурси в страната не са разпределени равномерно. „Тепърва ще се строят нови язовири, но дотогава рискът си остава”, смята той. „Не бива да забравяме, че опасностите от засушаване дебнат Европа и целия свят. Главното, което можем да направим, за да се спасим от безводието е да намалим загубите на вода, допълва браншовикът.

По думите му в София загубите на вода са около 65% и това е по-малко, отколкото в други наши градове. „По европейските норми течове над 30% са недопустими, а ние сме над 2 пъти над нормата”, припомня Иванов. „Все още у нас няма система за точно измерване на загубите. Има градове, където постъпващите количества в тръбопроводите не се отчитат точно и за това не може да се установи какво се губи в тях”, допълни той. Според него трите основни мерки за намаляване на загубите са подмяна на тръбопроводи и водомери и оптимизиране налягането в системата.

„Средно за страната загубите са 60-65%”, смята инж. Ганчо Хитров от Националния комитет за подобряване на водоснабдяването на България (НКПВБ). „Най-големи са те в Добричкия район и София - по около 63 на сто. Най-ниските от по около 55% са в Бургас, Варна и Стара Загора”, допълни експертът.

Последвайте канала на

Novini.bg
988 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини