За да спаси детето си, баща продава бъбрек по интернет

  • 06 юли 2013 07:22

  • 3006
  • 2
За да спаси детето си, баща продава бъбрек по интернет
©

Човек може да се натъкне на най-фрапиращи обяви за продажба на органи на черно, докато търси козметика на най-ниски цени или игли за перманентен грим например, пише в. "Новинар".

Финансовата криза очевидно безвъзвратно е ошушкала българите, щом немалко от хората в нета предлагат да продадат бъбрек, понеже са изпаднали в затруднено финансово положение. Такъв е и случаят на 37-годишен мъж, неболедувал, който е готов спешно да продаде един от бъбреците си, за да може да подсигури терапията на детето си. "Сумата е 8000 - 10 000 евро - толкова ми трябват за лечението на дъщеря ми!", обяснява мъжът в публикацията си в един от сайтовете за безплатни обяви.

Да спазари на черно бъбрека си е готов и друг 38-годишен мъж, който обаче е готов да вземе далеч по-скромна сума - 5000 лв. 26-годишен младеж, който е редовен дарител на кръв, също е обявил за продан един от бъбреците си "поради критично финансово състояние". Младият мъж твърди, че не пуши, не пие, никога не е вземал наркотици и е склонен да продаде органа по договаряне.

Въпреки че у нас продажбата на органи се преследва от закона, това не спира изпадналите в нужда нашенци. Ужасяващото е, че рискът хората, които публикуват подобни обяви, да станат жертви на трафик на хора с цел продажба на органи, е много висок.

Според Световната здравна организация годишно по света се правят над 10 000 операции с продадени органи. Тенденциите на черния пазар сочат, че белият дроб струва 116 400 долара, бъбрекът се търгува за 91 400, а сърцето – за 57 000 долара, пише crimes.bg.

Междувременно по данни от миналата година у нас чакащите за присаждане на бъбрек са били над 900 души. През 2010 г. смъртността в листата на чакащите за животоспасяваща операция са били 9 на сто, а при пациентите на хемодиализа - 16 - 24%, сочат данни на Агенцията по трансплантации.

Основната причина за малкото трансплантации е, че органните донори, особено трупните, са изключително малко на брой. Освен това не винаги дарените органи са съвместими с организма на пациента, подчертава изданието.

Последвайте канала на

3006 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2014.04.26 | 17:00

2
За какво ни е тази неистинска демокрация?Това ли беше целта?През социализма здравеопазването беше без доплащане.Нямаше мизерия и дори всеки циганин имаше работа и ходеше на море и си плащаше и ток и вода и му удържаха за здраве от заплатата.А днес има всичко,ама няма работа и не може човек да си посрещне нуждите.В 21 век,да се налага на човек да си продава орган за да оцелее и то в страна член на ЕС?!
niko

2014.04.26 | 17:00

1
Прав си по принцип ..но докога щеше да продължи това положение? Не можеше да продължи вечно . Щом Русия спря да купува нашата продукция и се получи така. Няма как когато не е конкурентна една стока да я продадеш . Само Русия /и страните от СИВ/ купуваха , а ние правехме каквото ни кажеха . Да не беше лошо положението , ако можеш да жертваш свободата да се изказваш и да имаш свое мнение. Но какво стана сега ? Пак не можеш сводобно да кажеш това което мислиш . Ако кажеш на работа нещо което не се харесва на шефа , те уволняват. Ако кажеш нещо по различно , те обявяват за еди какъв си . Каква е разликата тогава ? Преди те обвиняваха , че си капиталист , сега ти казват , че си комунист :) Пък и гладът и мизерията на децата ти е по силно чувство от това да си свободен . Според мен демокрацията , в истинската си форма , е за богатите държави . Тук всеки е зависим от някого.А това не е свобода.

Добави коментар

Водещи новини