Разходка с хищни птици помага на хора в неравностойно положение

  • 24 април 2013 08:42

  • 2549
  • 0
Разходка с хищни птици помага на хора в неравностойно положение
©

Разходка на открито с грабливи птици помага за интеграцията на хора в неравностойно положение. Нестандартната терапия е идея, която се реализира от Българската асоциация за запазване на грабливите птици. Макар соколарството у нас да е забранено със закон, то любители на древното ловно изкуство продължават и днес да отглеждат грабливи птици, разказва БНТ.

Павел Якимов е на поредната организирана разходка с любители на грабливите птици. Показва мишелова на Харис, който всеки момент трябва да полети в небето. Според соколарите това е най-социалната хищна птица. Видът е известен със склонността си да ловува в група и обитава югозападните райони на САЩ. Преди две години Павел решава да използва птицата, за да помага на хора в неравностойно положение. Резултатите не закъсняват.

"В самото начало не си позволяваме да допуснем животното много близо до тези хора и деца, защото има някои, които реагират прекалено емоционално. Не редки са случаите, когато се забелязват още същия ден много сериозни промени в емоционалното състояние на хората и на децата", обяснява Павел Якимов, председател на Българската асоциация за запазване на грабливите птици.

Връзката между човека и грабливите птици се заражда още преди хиляди години. Някои изследователи смятат, че именно по българските земи са се появили едни от първите соколари. Самият Аристотел през IV век пр.н.е. пише, че по поречието на река Марица тракийците са ловували с хищни птици. Днес обаче тази дейност в България е забранена със закон, а традицията се пази едва от около 25 души.

"Идеята е, това животно да възприема човека като партньор в заниманията. Интересното е, че само когато той се довери, хищната птица се отпуска, отваря. Тестът, разбира се, е свободните полети, когато сме на полето и животното дойде", обясни още Якимов.

Ловът с грабливи птици е най-почитан в Азия и Близкия Изток. На традиционните състезания ловците пускат примамки, правят залози и засичат за колко време соколът ще хване жертвата. Днес соколарството се практикува в повече от 40 страни по света.

Последвайте канала на

2549 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини