Качулати корморани гнездят и в Созополско

  • 16 март 2013 14:41

  • 1902
  • 0
Качулати корморани гнездят и в Созополско
©

Качулати корморани вече гнездят по Южното Черноморие, съобщиха от Българското дружество за защита на птиците(БДЗП). За пръв път на юг от Бургас е документирано сигурно гнездене на качулат или както още го наричат среден корморан. Видът е включен в Червената Книга на България в категорията „Уязвим”.

Наблюдението е направено от специалистите в района на Община Созопол. По време на изследването са видени над 50 качулати корморана в полет към местата им за нощувка. Голяма част от наблюдаваните птици са млади, което означава че все още не се размножават, докато възрастните качулати корморани, в тяхното характерно брачно оперение, се събират по двойки и заемат скалните ниши за гнездене. Въпреки че само една птица е видяна в гнездото й, от направените наблюдения може да се заключи, че броят на двойките подготвени за гнездене, е минимум десет. Голяма е вероятността те да се увеличат с напредването на размножителния сезон.

До момента единственото потвърдено гнездене на вида в България е известно от скалите край Калиакра и Тюленово на север от Варна. Там размерът на колонията гнездящи качулати корморани достига до около 160 двойки.

Качулатият корморан обитава европейските брегове на Атлантическия океан, крайбрежието на Средиземно и Черно море. Гнезди на колонии в скални ниши, по стръмни скалисти или песъчливи брегове. Храни се предимно с дънни риби, които лови на дълбочина дори до 60 м.

Изследването на морските птици се прави от плавателен съд. Наблюденията и анализите на събраните данни се осъществяват в рамките на международния проект „Подготовка за идентифициране на Орнитологично важни места (ОВМ) по южното Черноморско крайбрежие“ с участието на организации от България, Румъния, Турция и Гърция. Сред основните цели на проекта са осъществяването на проучвания на ключови места за хранене и пребиваване на обикновения буревестник и средния корморан, както и на всички колонии на средния корморан в Турция и България. До края на проекта ще бъдат картирани и идентифицирани морски Орнитологично важни места около най-важните за тези видове колонии. Докато протичат проучванията от плавателния съд по проекта ще бъдат обучени няколко доброволци от съседните ни страни – Румъния и Турция, както и от България, не само в проучването на морските птици, но и в прилагането на методи за тяхното опазване.

Последвайте канала на

Борислава Борисова
1902 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини