Движение "Орлов мост" иска референдум за Велико Народно събрание (галерия)

  • 04 март 2013 15:38

  • 1198
  • 2
Движение "Орлов мост" иска референдум за Велико Народно събрание (галерия)
© Булфото

Протестиращи от новосъздаденото движение "Орлов мост" поискаха свикване на референдум за Велико Народно събрание и промяна в Изборния кодекс, която да дава възможност на гражданите да участват пряко в изборите със свои представители. От тази сутрин те издигнаха и палатков лагер в градинката между Националната художествена академия и Народното събрание. Платковият лагер има разрешение от Столичната община да остане до 12 март. Дотогава протестиращите ще се редуват, така че да осигурят постоянно присъствие в общо двете палатки.

Хората, стоящи в основата на протестите на Орлов мост, се възмущават в Мрежата, че новосформираната формация е изкуствено създадена, за да подмени гласа на истината и да задуши реалните искания за гражданско общество в страната. Но понеже извън контактните групи за разрешаване на реалните еко-проблеми, протестиращите още не са излъчили реално политическо представителство, апетитите за марката "Орлов мост" ще се разгарят все повече, коментират наблюдатели пред Булфото.

Днешната проява на движение "Орлов мост" имитира един исторически момент от зората на демокрацията, станал известен като “Град на истината”. През юли 1990 г. група студенти окупира Софийския университет, барикадира столичните улици и кръстовища и заедно с привърженици на СДС оформя протестен палатков лагер - “Град на истината” в центъра на София. Исканията им са пълната истина за изборите, оставка на председателя/президент на републиката Петър Младенов, оставка на директора на БТ Павел Писарев.

Недоволството тогава е предизвикано от съмнителните, според протестиращите, резултати от първите демократични избори в съвременна България - 10–17 юни 1990 г. БСП печели изборите с 47,25 % (52 % заедно с мажоритарния вот) и 211 мандата, а СДС остава с 36 % и 144 мандата. Ръководството на СДС е неприятно изненадано от резултатите, в първия момент не желае да ги признае и поставя началото на масови протестни акции в София.

Напрежението в центъра на столицата и други големи градове продължава от юни до август и приключва с единствения насилствен, но безкръвен акт – подпалването на седалището на БСП в центъра на София на 26 срещу 27 август 1990 г. На 6 юли президентът Петър Младенов подава оставка и на 1 август 1990 г. на този пост е избран лидерът на СДС д-р Желю Желев с гласовете и на депутатите от БСП.

Последвайте канала на

1198 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
123

2013.03.04 | 21:55

2
Докато лудите се налудуват ( разбирай протестират) умните се наумиха и създадоха движения...Всичко ново е добре забравено старо..

2013.03.04 | 21:55

1
Целият коментар показва две неща: 1 Подменен вот! И тогава и сега! 2 Кой е в основата? Тогава - от ДС /БСП/, като виждат че губят изборите протакат за да си организират изгарянето на досиетата чрез подставени "протестиращи". Сега - протакаха колкото може повече избора на глвен прокурор и на членове на ВСС, за да не могат да ги разследват за АЕЦ и енергетиката! За това и ОРГАНИЗИРАХА протестите! И си ги манипулират! И пак ще останем излъгани, ако го допускаме!

Добави коментар

Свързани галерии

Водещи новини