Улиците на България са по-безопасни, смята Уорлик

  • 16 юли 2011 12:59

  • 674
  • 0
Улиците на България са по-безопасни, смята Уорлик
© Булфото

В интервю за предаването „Седмицата" на Дарик той коментира предстоящия вот на недоверие към кабинета, който ще бъде внесен от ДПС и БСП.

Провал във вътрешната политика и членството в Шенген е темата на вота на недоверие, за който се договориха двете опозиционни сили.

„САЩ подкрепят принципите на върховенството на закона и това включва всички усилия за справяне с организираната престъпност и усилията за ефективна правосъдна система", коментира американският посланик. „Улиците на България са по-безопасни сега, отколкото преди две години", посочи Джеймс Уорлик, но подчерта, че предстои доклад от Брюксел, в който със сигурност ще има критика, но и положителни оценки.

„Ние сме рамото, което предлага най-силна подкрепа в областта на борбата с организираната престъпност и корупцията", посочи дипломатът. Той допълни, че вътрешният министър Цветан ЦветановЦветан ЦветановЦветан Генчев Цветанов е роден на 8 април 1965 г. в София. През 1987 година Цветанов постъпва на работа е предприел стъпки в тази посока, но проблеми продължава да има. „Нещата не могат да вървят винаги в една права линия, има и крачки назад и е съвсем уместно от страна на опозицията да повдигне своите опасения и да има обществен дебат", каза още посланик Джеймс Уорлик.

„Със сигурност има проблеми като цяло в системата и това не са проблеми, които аз изтъквам. В миналото съм бил критичен към правосъдната система, но преобладаващата част от съдиите са честни и способни", каза още американският посланик.

„Знаем, че няма едно единствено решение на всички проблеми, свързани с организираната престъпност и корупцията - полицията трябва да прави арести, но също и да събира доказателства, които да издържат в съда, а също така да се спазват и правата на хората. Прокуратурата трябва да си върши работата, както и съдиите да са честни", допълни посланик Уорлик. Той подчерта, че в България има предизвикателства във всяка една от тези части на системата.

Американският посланик защити тезата, че страната ни има нужда от законодателство за конфискация на имущество и без влязла в сила присъда. „И ние имаме конфискация на имущество без влязла в сила присъда, както и Великобритания. България има нужда от такъв вид законодателство, но българите са тези, които трябва да решат какъв вид защити и гаранции да има в това законодателство", коментира Джеймс Уорлик, като подчерта, че детайлите трябва да бъдат прецизирани от българските власти".

"Обезкуражаващо е, когато видите млад 25 - годишен мъж, който няма ясен източник на своите приходи, а в същото време си кара „Бентли"-то, това не значи, че е направил престъпление, но трябва да има обяснение откъде са тези приходи. Надявам се, че законодателството за отнемане на имущество без влязла в сила присъда ще бъде прието".

Той посочи и че все повече българи използват отговорно американските визи, които получават. Факт е, че 9 от 10 българи, които кандидатстват, получават виза, каза посланик Уорлик. Той не се ангажира със срок за отпадане на визовия режим за българите, като подчерта, че това решение не зависи само от броя на отказите.

Трябва да привлечем повече американски туристи в България, каза още посланикът на САЩ у нас.

Последвайте канала на

674 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини