-
10 януари 2013 15:00
- 3610
- 0
Краят на първата седмица на януари 2013 г. в Добруджа беше белязан с истинска зимна виелица, със силен северозападен вятър, носещ като на вълни ситен сух сняг. Сивото небе и минусовите температури добавяха още по-суров щрих към пейзажа, вероятно радващ сърцето на всеки обичащ зимата човек. За природозащитния екип на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) обаче той носеше и тревожно предчувствие. Твърде лоша видимост, поривист вятър, принуждаващ птиците да летят ниско, и... твърде много ветрогенератори, препречили оловното небе. Притесненията ни бяха най-вече за световно застрашените червеногуши гъски, които преди часове гледахме да летят с мъка, носени от вятъра и само на няколко десетки метра над земята, и за зачестилите в района морски орли. В рамките на проекта по Програмата Лайф+ на Европейския съюз – „Сигурни зимовища за червеногушата гъска” експерти на БДЗП и Тръста за влажните зони и водолюбиви птици (WWT) проучват влиянието на ветрогенераторите върху зимуващите гъски в района на Приморска Добруджа, който е от ключово значение за тях, пишат от БДЗП.
Около гората от ветрогенератори северно от Каварна не се виждаха летящи гъски, но, за съжаление, бяха регистрирани поредните жертви на ветрогенераторите в Добруджа. На 51 метра от пилона на ветрогенератор V9116 от ветроенергиен парк ВТК, откъм страната на въртене на ротора, в мъчителна поза имаше застинал труп на обикновен мишелов. С отсечено ляво крило и полупокрит от навяващия сняг. Внимателният оглед установи на 7,5 м от трупа и крилото му, а на още 6 м по-нататък – още едно крило на мишелов – този път дясно! Очевидно за броени часове тази турбина бе убила не един, а два обикновени мишелова!
На място пристигна служител на РИОСВ – Варна, който състави протокол за констатирания случай. След убитите от ветрогенераторите в този район розов пеликан, бухал, белоглав лешояд, двата обикновени мишелови са поредните жертви-доказателства за факта, че тези съоръжения изградени на неподходящи места категорично не са „зелени”, а носят цвета на кръв. Следва да отбележим, че това беше установен случай на убити два екземпляра от защитен вид само около една от перките, които са стотици и ако не бяха експертите на БДЗП и този случай щеше да остане скрит и нерегистриран. Възниква въпросът как се провежда мониторинга на изградените вече съоръжения и как се установява от наетите от инвеститорите експерти „липсата на въздействие и кумулативен ефект”, пишат още от дружеството. За колко от тези ветрогенератори „експертите” на инвеститора са писали липса на значимо въздействие? Надяваме се, че овластените от конституцията и закона държавни институции, призвани да осигуряват опазването на природата на България – Министерство на околната среда и водите и неговите регионални структури ще погледнат много по-сериозно и внимателно на „безпристрастната” експертиза на наетите от инвеститорите експерти, които подписвайки договор с инвеститора са спрели да бъдат независими.
Последвайте канала на
Свързани новини
Джанлоренцо Бленджини разкри какви са целите пред България през 2025 година
Кириякос Георгиу разказа за премеждията си в Спартак (Варна)
Руснаци напират за защитник на Левски
Крумовград ще пробва да открадне точки и от "Овча купел"
Георги Дерменджиев застава начело на Локомотив (Пловдив)?
България трябва да покаже различно лице срещу черногорците в Ботевград
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
НА ЖИВО: ГЕРБ с брифинг: Лидерска среща - само за кабинет
25 ноември 202411:59
Проданов: Възможно е правителство с ГЕРБ, но без Борисов начело - Пеевски трябва да участва във властта
25 ноември 202410:56
Нидал Алгафари за размяната на писма между ГЕРБ и ПП-ДБ: За да излезе тази информация, ни подготвят, че ще се договорят
25 ноември 202408:38
Брюксел: България сама ще реши за контрола по границата с Румъния
25 ноември 202412:02
Главчев изиска от министър Глушков решение в спешен порядък относно неизплатените премии на щангистите
25 ноември 202408:51
Отново не започна разпоредителното заседание по второто дело срещу Васил Божков
25 ноември 202410:45
Грипът започва рязко, а при COVID-19 симптомите са по-плавни
25 ноември 202409:47
Психично болен уби баща си и нападна майка си
25 ноември 202408:54
През 1979 г. той намира тялото на момиче в снега: 45 години по-късно ДНК показва, че е убиецът
25 ноември 202411:15