-
12 декември 2012 14:45
- 2539
- 0
Два нови хеликоптера ще помагат в работата на Планинската спасителна служба през новия сезон. Машините разполагат с необходимото оборудване да достигат до трудно достъпни места, ще бъдат използвани и в случай на бедствия и необходимост за транспортиране до лечебни заведения.
От Българския Червен кръст обявиха, че предстои обсъждане с Министерството на здравеопазването хеликоптерите да превозват и органи за трансплантация. През тази година инцидентите по ски-пистите са 1483, а случаите на издирване и транспортиране на загинали в планините са 8. Най-честите причини за инцидентите са необезопасените маршрути, подценяването на обстановката и личните ни възможности, както и лоша, или липсваща маркировка. От Планинската спасителна служба заявиха още, че всяка година броят на проведените спасителни акции се увеличава с 20%.
Двата хеликоптера ще обслужват районите Банско, Добринище, Боровец, Пампорово и София, но не са пригодени за летене при лоши атмосферни условия, като мъгла и снежни бури, обясни председателят на Планинската спасителна служба Кирил Русев.
"Това е един начален етап. Тези хеликоптери в момента започваме с тях. Аз се надявам, а е и такъв планът, впоследствие да се вземат оборудвани хеликоптери, доста по-мощни и с други устройства, които са необходими за спасяване в планински условия, но не само, като става дума за територията на цялата страна и вече да се достигне до т.нар. система "хемс", която я има навсякъде в Европа. За съжаление все още не е факт в България", допълни Русев.
По думите на директора на Българският Червен кръст Христо Григоров има нужда от качествен и реално действащ закон, който да регулира работата в областта.
"В момента има промяна в Закона за Българския Червен кръст, който е в парламента. Той беше подготвян, без да бъде питан Българският Червен кръст и в момента на този закон няма движение, защото той е пълен с антиконституционни текстове, като ръководството на Българския Червен кръст заедно с Планинската спасителна служба категорично настояваме, че е необходимо да има един държавен документ, който да регулира. Кой има право да спасява, кой има право да охранява, кой има право да сертифицира", обясни още Григоров.
Специалистите препоръчват да преценяваме риска, преди да се качим в планината и да разполагаме с подходяща екипировка и оборудване. Друг важен съвет е винаги да сме сигурни, че в картите, които купуваме от ски центровете, е включена застраховка, а ако не е, да си направим такава.
Последвайте канала на
Свързани новини
ЦСКА - София увеличи драстично капитала, за да реши сериозен проблем - собствениците наливат нови 20 млн. лева в клуба
Усик отново подчини Фюри и вече няма какво да покорява
Кметът на София подписа договора за "Герена"
Балкан завърши годината с победа над Черно море
Ето кой е най-вероятният следващ съперник на Александър Усик
Тайсън Фюри: Може би ще се бия отново, но е възможно да не се случи повече
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
На конференцията на ДПС: Новото начало е факт, предстоят да се случат още много хубави неща за хората
22 декември 202412:10
Вътрешният министър: Няма да се откажем от издирването на 13-годишния Николай
22 декември 202412:46
Златанов: Готови сме да посрещнем предизвикателството за опазване на границите по нов начин след приемането ни в Шенген
22 декември 202412:23
Етнолог: На Бъдни вечер не се събираме да ядем и пием
22 декември 202413:14
Проф. Петрова: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
22 декември 202413:44
Колеги на атентатора от Магдебург: Беше в отпуск по болест в продължение на седмици
22 декември 202413:49
Путин: Русия е готова да нормализира отношенията със САЩ, но без да накърнява интересите си
22 декември 202412:47
Защо руският генерал Игор Кирилов беше легитимна мишена за Киев
22 декември 202413:13
Жълт код за валежи в 9 области
22 декември 202412:41