150 бакалаври и магистри от випуск 2024 г. на ФЖМК се дипломираха днес

  • 02 декември 2024 17:09

  • 5389
  • 5
150 бакалаври и магистри от випуск 2024 г. на ФЖМК се дипломираха днес
© ФЖМК

На тържествена церемония, която се проведе в Аулата в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, близо 150 бакалаври и магистри от Факултета по журналистика и масова комуникация получиха дипломите си за завършено висше образование. 27 абсолвенти завършват с отличен успех, а петима са пълни отличници.

На церемонията присъстваха ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев, деканското ръководство на факултета, Светослав Иванов, автор и водещ на предаването на бТВ „120 минути“, близки и гости на абсолвентите, представители на медиите.

Празникът бе открит от декана на Факултета по журналистика и масова комуникация проф. д-р Веселина Вълканова, която заяви, че за нея е чест и удоволствие да открие церемонията. Обръщайки се към абсолвентите, тя подчерта, че те получават своите дипломи в годината, в която се чества полувековния юбилей от създаването на Факултета по журналистика като самостоятелно звено на Софийския университет и 30-ата годишнина от създаването на специалността „Връзки с обществеността“.

Деканът обърна внимание, че за академичната общност на Факултета по журналистика и масова комуникация годишнините са повод да погледнем с респект и удовлетворение назад, към постиженията на десетките учени и преподаватели, на хилядите випускници на факултета, които през изминалите вече повече от седем десетилетия допринасяха към авторитета на българското академично образование и държаха високо професионалните стандарти на журналистиката и медиите. Сред тях – преподаватели и учени, свързали своята професионална биография с факултета, съпреживявали и изграждали цели периоди в неговата история – в преходни времена, в кризи, при успехи за образованието и академичното обучение в страната.

С академично тържество ще бъде отбелязана 180-ата годишнина от началото на българската журналистика

„Но във всяка секунда от този белязан с доста трудности и с наши ценни победи път сме били изпълнени и с отговорност към журналистиката като наука, и с познание за журналистиката като професия, а най-вече с отдаденост към една достойна журналистика на бъдещето – към нашите студенти“, подчерта проф. Вълканова и припомни, че преди седмица на академично тържество отдадохме почит към пионерите на българската журналистика, но и към нашите учители, които не просто ни поднасяха истината, но и ни учеха да намираме истината.

Проф. Вълканова припомни, че сред преподавателите на Факултета по журналистика и масова комуникация са запомнени много личности с доказана дарба на полемисти и публицисти. Хора с позиция. Подготвени да повдигат остро въпроси, но и да отговарят. Журналисти с характер. Спорещи с властови авторитети. И същевременно – способни да насърчават и закрилят първите наивни, но почтени крачки на новите в тази професия.

Проф. Вълканова обърна внимание и на още една годишнина - тази година отбелязваме 180 години българска журналистика. Родена близо два века и половина след началото на периодиката в Европа, през 1844 г. чрез Фотиновото „Любословие“, чрез Богоровите „Български орел“ и „Цариградски вестник”, по-късно чрез първия български всекидневник „Секидневний новинар“ на Павел Бобеков, с изданията на Раковски, Драган Цанков, Славейков, Тодор Бурмов, Каравелов, с огнената публицистика на Ботев – историята на възрожденската журналистика ни дава едно усещане за „сичката България“ – чрез всички носители на българското слово, което не изчезва дори в най-мрачните векове на робството. Вестници и вестникари, тогава „повече потребни, нежели хляба“. „Тези наши предшественици са нашите учители − и професионално, и граждански, и морално“, посочи деканът на Факултета по журналистика и масова комуникация и допълни, че не е лесно днес да се отправят професионални пожелания към младите ни колеги. „Причината е, че нравът и достойнството на професията ни изискват много повече от насърчаващи послания. Думите за ценности осиротяват, ако няма ценности в действията“, подчерта проф. Вълканова.

В своето приветствие ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев заяви, че днес е голям празник, защото получаването на дипломите е признание за положения труд в годините, прекарани в Софийския университет. Той подчерта, че вземането на дипломата е първата стъпка към професията. Тяхното учене и развитие трябва да продължи цял живот.

„Защото главният смисъл на университета е да ви научи как да се справяте сами със знанието, как сами да се опитвате да проумявате променящия се свят“, посочи ректорът и допълни, че това не е лесно, но ако спазват няколко прости стъпки, пред всеки един от тях ще се отворят широко врати.

Ректорът призова абсолвентите да не вярват на това, което се говори непрекъснато в публичното пространство – че непременно, на всяка цена трябва веднага да бъдат успешни, че веднага могат да стигнат до мечтаните позиции. Зад всичко това предстои много труд и себедоказване.

Проф. Вълчев обърна внимание също да не вярват на това, което телефоните им излъчват като картина за света – това е друг поглед, това са други възприятия. „Ако искате да сте успешни професионалисти, отворете сетивата си и то всички. Ако отворите сетивата си и започнете да приемете истинските сигнали на този свят, това означава, че ще продължите да развивате умовете си, а не да приемате готови рецепти по нечия воля – било то човешка или по волята на машината“, подчерта ректорът и допълни, че развивайки умовете си, ще започнат да сглобяват техния свят – този свят, който те са изградили в себе си.

В словото си той отправи апел към абсолвентите да върнат смисъла на думите. Те са тези, които опредметяват света около нас и след това го свързват в една правдива картина. „Борете се за смисъла на думите, борете се за истинския свят и тогава ще бъдете истински професионалисти“, призова ректорът.

Обръщайки се към дипломантите той ги призова да мечтаят смело, дръзко, но да не превръщат мечтите си в химери, защото ще станат техни пленници. „Бъдете смели в устояването на каузи, идеи, но не бъдете безразсъдни, търсете съмишленици“, каза ректорът и обърна внимание на общностите, приятелствата. Той пожела на абсолвентите да бъдат горди от това, което са постигнали, от това, към което се стремят да постигнат. Но когато имат нужда от помощ – да могат да я поискат, да поемат протегната за помощ ръка. Тогава и те на свой ред ще могат да подадат ръка на този, който се нуждае от помощ. В края на словото си той ги призова да не отлагат срещата си с чудото на живота – да създадеш живот, да дариш живот, да отгледаш живот – това е една от най-главните човешки мисии.

Ректорът цитира Георги Господинов, на когото бе връчена Голямата литературна награда на Софийския университет. В книгата му „Градинарят и смъртта“ с много болка той казва следното: „Срам ме е от света, в който умира баща ми“. Проф. Вълчев отправи апел към абсолвентите да живеят, да работят, да мечтаят да създадат свят, от който той да не се срамува, че расте неговата внучка. „От днес нататък ако вие сте недоволни от реалността, в която живеете, споделяйте отговорността да променим тази реалност. Ние много разчитаме на вас!“, каза ректорът. Той им пожела да вървят напред смело и уверено и да не забравят основната си мисия – да променят света към по-добро, защото той загуби своята посока.

В рамките на тържеството поздрав поднесе и отличникът на випуска Неделина Колева от специалност „Комуникационен мениджмънт“. Тя отбеляза, че днес са изправени пред ново начало и зад гърба им остават много незабравими моменти и създадени приятелства. Тя обърна внимание, че тя и колегите вече имат отговорността да работят, да изграждат мостове между хора и идеи в един динамичен свят. От името на колегите си Неделина изказа благодарност към преподавателите, които не само са им дали знания, но са ги вдъхновили да бъдат креативни, да търсят нови подходи и да не се страхуват от предизвикателствата, които им предстоят.

Абсолвентката се обърна с благодарност и към родителите и семействата за оказаната през годините подкрепа. Обръщайки се към колегите си, тя припомни извървения път и подчерта, че са готови за крачката към новия етап в професионалния им живот. Тя ги призова да се гордеят с постигнатото до момента. „Независимо дали ще работите в медиите, бизнеса или публичния сектор, едно е сигурно – комуникацията е ключова. И ние сме готови да използваме това знание и тези умения, за да направим света по-разбираем, по-добър и по-свързан“, каза още отличникът на випуска и пожела на всички успехи.

Последвайте канала на

Цветелина Кирилова
5389 5

Свързани новини

Коментари 5

Добави коментар
И тези грозилища

2024.12.02 | 17:24

1
със селски физиономии смятат да се показват в ефир

2024.12.03 | 01:15

5
Hahahahaa

2024.12.02 | 20:13

4
ИЗРОДИ МРЪ СНИ БЪЛГАРСКИ !
ГО ВЕДА

2024.12.02 | 20:11

2
НЯМА МЯСТО ЗА ВАС В ЛАЙ НАРНИКА !

2024.12.02 | 20:13

3
КОФЕРИТЕ И ДА ВИ НЕМА !

Добави коментар

Водещи новини