Стаматов, директор: Националното зацикляне се отразява негативно на образованието

  • 06 юни 2024 13:43

  • 212
  • 0
Стаматов, директор: Националното зацикляне се отразява негативно на образованието
© Novini.bg/ Canva

Училищният директор Диян Стаматов заяви, че образователното министерство отдавна опитва да направи крачката матурите да се провеждат онлайн, но тя не може да бъде направена изведнъж. Той смята, че трябва да премине през кратък еволюционен преход - да бъде реализирано първо пилотно в няколко училища и когато видят грешките, тогава може да се приложи в цялата страна.

"Това може да се случи или 2026 г., или 2027 г. Такова изпитване в момента има за учениците, които се явяват на различни изпити по чужди езици извън страната", коментира председателят на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в "България сутрин".

По негови думи чрез провеждането на матурите онлайн ще се проверят и дигиталните умения на зрелостниците.

"Няма да провери компютърът изпита, защото в него винаги има отворени въпроси. По-скоро всеки един подрастващ живее с технологиите и те могат да дадат реална представа за неговата подготовка - както дигитална, така и по предмета. Това няма да се случи толкова скоро. За да се приложи, е необходимо всички ресурси в страната да са еднакви. Всички училища да имат едни и същи устройства. От 1 до 4 клас със сигурност всеки научава своята клавиатура. Затова устройствата трябва да са еднакви. Това, което трябва да се направи, е да се олекоти всичко, а не да се мисли в посока на по-трудно", допълни Стаматов за Bulgaria ON AIR.

Според него ситуацията на национално ниво е причинител на пропуските в образователната система.

"По всички предварителни данни от проверката на държавните зрелостни изпити ще има по-високи резултати, което е добре. За жалост, имаме изоставане в национален формат, поради което и резултатите са ниски. Това се дължи на липсата на сериозна политическа воля и тя е в резултат на националното зацикляне изобщо, което намира своето отражение в образованието", посочи гостът.

В много от училищата все още няма STEM кабинети и тепърва предстои да бъдат направени такива, отбеляза Стаматов.

"Учебниците в момента са безплатни, но това са учебниците от 2016 г. с една лека актуализация. Дигитализацията по отношение на STEM изостава. Има само в 280 училища сключени договори за реализиране на такива. Имаме сериозни дефицити в детските градини. Имаме дефицит и на медицински сестри в детските градини. Те са много възрастни - на 70-75 г.", алармира гостът.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
212 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини