МОН: Спекулациите с българския език са вредни и опасни

  • 30 август 2023 11:24

  • 929
  • 2
МОН: Спекулациите с българския език са вредни и опасни
©
Слушай новината Слушай новината

Спекулациите с българския език и неговото изучаване в училище са вредни и опасни. Това е позицията на Министерството на образованието и науката по повод редица коментари в публичното пространство.

Има действащ стандарт за обучението на българския книжовен език, който се спазва стриктно и последователно, напомнят от МОН.

Такева: Обмислят българският да се изучава като чужд език, когато не е майчин

В Министерството са сформирани пет работни групи по приоритетни области за развитие и промени в българското образование. В тях е включено максимално широко представителство - синдикални и работодателски организации, университетски преподаватели, външни експерти, служители на институцията и др. Общият брой на участниците в тях е над 200 души. Основната цел е в широк формат да се коментират всички предложения и да се обсъдят най-добрите решения още преди да се предложат за обществено обсъждане.

Едната от групите, в която участват 40 експерти, има за задача да предложи мерки за по-добра езикова интеграция, подкрепа на обучението и проверка на нивото на подготовка на учениците по български език. Единствената цел на тази работна група е да се набележат мерки за подобряване на езиковата подкрепа - чрез повече часове, чрез допълнителна квалификация на учителите, чрез по-иновативни методи на преподаване и др. Под никаква форма и никъде в поставените задачи не се предвижда промяна на разбирането за българския език или преподаването на българския книжовен език като чужд език в учебния план. Нещо повече, нито един участник в работните групи по никакъв начин не е упълномощаван да изразява позиция от името на институцията. Напротив - основната задача е да се обсъдят предложения и само при консенсус те да бъдат изведени с доклад. Към този момент от работната група не са направени никакви официални предложения.

МОН се отнася с разбиране към наближаващата предизборна кампания, но призовава политиците да не спекулират с подобни теми и да не заблуждават обществото, като създават страх и омраза, още повече с теми, които дори не се обсъждат на институционално ниво.

МОН още веднъж категорично подчертава, че разширяване на дефинирането на българския език като чужд в образователната система е немислимо. Под никаква форма и в никакъв момент обсъждане за преподаването на български език като чужд или преподаването му чрез друг език не е стояло на дневен ред.

Следва да се отбележи, че в действащия стандарт за обучението на българския книжовен език от близо едно десетилетие е дефиниран редът само “за обучение на български език като чужд за децата и учениците мигранти и на децата и учениците, търсещи или получили международна закрила”, се казва още в позиция на МОН.

Последвайте канала на

Десислава Станева
929 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
Генерал Колев

2023.08.30 | 12:48

2
Най-важното днес е веднага да се прибавят всички букви премахнати през комунизма. Час по-СКОРО ДА СЕ УЧИ ИСТОРИЯ НА БАЛКАНИТЕ започваща от пещерните хора и свързаността, непрекъснатостта на населението и културата до наши дни. Всичко друго е отричане от род и земя, предателство към предците ни.

2023.08.30 | 11:43

1
България трябва да въведе латиницата и английския да стане държавен език така ще се отървем от русоробите

Добави коментар

Водещи новини