-
29 юли 2012 08:27
- 1865
- 0
Сексът е тема табу в школата, а учителите масово прескачат тези уроци, защото ги смятат за маловажни, пише "Монитор".
Във възрастта, в която децата изпитват внезапен и неудържим интерес към говоренето за сексуалността, училището запазва абсолютна пасивност по този въпрос и така залага поведенчески капани. Такива са изводите от национално проучване за „Стереотипите и предразсъдъците в училище”, поръчано от Комисия за защита от дискриминация.
Около 70% от учителите нямат нито положителни, нито отрицателни нагласи към темата за секса, за различната сексуална ориентация в учебния материал. Всеки пети български учител пък смята, че половото възпитание е работа на родителите. „Тези резултати показват, че по темата за сексуалността изобщо не се говори в училище”, коментира авторът на проучването Иван Игов. Той допълни, че дори някои от анкетираните ученици споделяли, че някои даскали прескачали уроците от учебниците по психология, в които темата е засегната, защото се срамували да говорят за това. “В изследването няма индикации, че учителите или учебното съдържание целенасочено създават предразсъдъци или предизвикват дискриминация. Има обаче много ясна тенденция те да не противодействат по никакъв начин нито на формиращите се предразсъдъци, нито на вече съществуващите такива”, коментира още Игов. Всеки трети учител изпитва трудност в преподаването на деца от ромски произход и такива със специални образователни потребности. Според близо половината от изследваните учители ромските деца много трудно се приобщават, а една четвърт от преподавателите вярват, че те трябва да се обучават отделно. Както „Монитор” вече писа, над 80% от учителите смятат, че учебниците не отговарят на възрастовото развитие на децата, сочат още данни от проучването. В прогимназиалната степен най-лошо е положението в учебното съдържание по химия и физика. 36,8% от анкетираните учители смятат, че то не е пригодено за възрастта на децата, следвано от физическото възпитание и историята. “Училището не отговаря на потребностите на децата При това не само на едно равнище, а във всякакви сфери и области. Става дума както за максималистични изисквания по различни предмети като писане по български, задачи с неизвестни по математика, нормативи по физическо, така и по отношение на физическото им и психическото им развитие”, коментира още Иван Игов.
Последвайте канала на
Свързани новини
Два отменени гола в добавеното време донесоха радост на Крумовград срещу Славия
България допусна обрат от Черна гора и се отдалечи от ЕвроБаскет 2025
Кириякос Георгиу разказа за премеждията си в Спартак (Варна)
ПФК Ботев: Ситуацията около Антон Зингаревич става все по-странна и лишена от прозрачност
Салах: Разочарован съм, по-скоро съм вън от Ливърпул, отколкото вътре
Областна администрация София-град и Столична община подписаха договора за прехвърляне на собствеността на "Герена"
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Петър Чобанов: Минималната заплата крие повече рискове, отколкото решения на проблеми
25 ноември 202420:50
От прокуратурата искат постоянен арест за трима от биячите в мола
25 ноември 202418:09
Шофьор на тролей е със счупени нос и ръка след побой от пътник в София
25 ноември 202418:11
Юлиян Попов: Цената на водата в България е ниска, трябва да се инвестира в напояване
25 ноември 202418:46
Общини напират да вдигнат цената за паркиране
25 ноември 202422:30
Водещите новини! Бабикян: Борисов води разговора с Пеевски, а не с ПП-ДБ. Войната в Украйна доведе до нова ескалация между Запада и Москва (и още…)
25 ноември 202419:18
Нетаняху може да бъде арестуван, ако пътува до Германия
25 ноември 202419:28
Белият дом: Преговорите за спиране на огъня между Ливан и Израел вървят към споразумение
25 ноември 202422:53
Осло не откри доказателства за връзка между норвежеца, собственик на българска фирма, и взривените пейджъри на "Хизбула"
25 ноември 202420:41