-
19 май 2023 15:51
- 1387
- 0
Българските четвъртокласници се представят сравнително добре в четенето и това се показва за пореден път в новото издание на Международното изследване на уменията за четене PIRLS 2021. Със средно 540 точки България е на 10-то място от 57 изследвани държави. Класацията водят Сингапур, Хонконг и Русия с резултат от по над 560 т., а на последните места са ЮАР, Египет и Йордания с по под 400 точки.
Изследването се провежда на всеки 5 години от 2001 г. насам и България е включена във всяко едно от петте издания. Във времето резултатът на страната има спадове и ръстове (в настоящото издание точките намаляват), но като цяло представянето в класацията в сравнително добро.
В изследването за България са участвали над 4 хиляди четвъртокласници от 151 училища в страната, както и техните родители и 212 учители. Изследването се фокусира върху двете основни цели при четенето на учениците в и извън училище: четене с разбиране (художествени текстове) и извличане и използване на информация (научно-популярни текстове).
България се отличава със сравнително високи средни резултати на грамотност и сравнително ниски – в практическите умения за извличане на информация.
В никоя от другите държави в челото на класацията и около България няма подобна разлика, дори напротив – обикновено разликата е в полза на оценката за практическо знание. Тези резултати само подсказват началото на сериозен проблем, който в следващите класове се задълбочава (измерено в изследването PISA), а именно – слабата функционална грамотност на българските ученици.
Изследването проучва и средата, в която се развиват децата (семейна, социална, училищна, тази в класната стая). Подобно на другите реномирани международни изследвания (PISA, TIMSS), то потвърждава, че образователните възможности в семейството влияят най-много върху резултата на учениците. В представянето на България това се изразява в силно поляризирани резултати на учениците.
Докато в по-добре представящите се държави оценките на най-добрите и най-слабите не са толкова отдалечени, в България разликите са огромни.
Това лесно може да се види и в данните за социално-икономическата среда, в която живеят децата. Проучването също показва, че едновременно са високи дяловете на българските четвъртокласници, които живеят в добра среда, и на тези в лоша, а средният сегмент е много свит (40% при 48% средно за всички държави). Същото се отнася и за проверката на това дали родителите обичат да четат. В България и много четящите, и изобщо нечетящите имат по-висок дял, докато умерените – по-нисък. Тройно по-висок от средния пък е делът на българските деца, които изобщо не са занимавани вкъщи с дейности за ранно ограмотяване преди началното образование – 9% (при среден 3%). От 57-те държави само в Мароко и Турция той е по-висок, докато в развитите държави делът им клони към нула.
Най-важната задача на началното образование и политиките, свързани с него, по-специално за гарантиране на широк достъп, е да се осигури базова грамотност за всички деца, независимо от възможностите на родителите им.
Очевидно от резултатите и в това международно изследване българската система не се справя много добре с тази задача. В България има значителни разлики в нивото на преподаване и усвояване на знания в „добрите“ и „лошите“ училища както в страната, така и в отделните населени места, а влиянието на образователния статус на родителите и семейството остава силно.
Последвайте канала на
Свързани новини
Президентът: Не се повдига темата за издигането на образованието в стратегически национален приоритет
28 март 202311:01
Проф. Андрей Пантев пред novini.bg: Бяхме хора на буквите и книгите, никога не са ни възприемали като индустриалци
26 май 202018:09
Проф. Андрей Пантев пред novini.bg: Ако обичате България, работете, правете тихо нещо повече за нея
02 март 202018:08
Зорница Славова, ИПИ: Не е само София
29 август 202314:14
ИПИ: „Претоварените“ ученици нямат нужда от спасяване
02 август 202314:53
ИПИ: С близо милиард лева растат парите за здраве за година
10 юли 202315:21
Ливърпул разпердушини Тотнъм със суперфутбол и дръпна на върха в Премиър лийг преди Коледа
Реал Мадрид изпрати триумфалната година с много красиви попадения и задмина Барселона
Борнемут прекърши Ман Юнайтед на "Олд Трафорд", "червените дяволи" с пореден исторически провал
Ювентус най-после спря серията от равенства и се поздрави с юбилеен успех
ЦСКА - София увеличи драстично капитала, за да реши сериозен проблем - собствениците наливат нови 20 млн. лева в клуба
Победната серия на Челси приключи на негостоприемния "Гудисън Парк"
Водещи новини
Делян Пеевски, председател на ДПС: Имаме историческия шанс да променим България! Най-хубавото предстои!
22 декември 202419:04
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
22 декември 202420:45
Евтим Милошев: Надявам се да има редовен кабинет, за да мога да карам ски
22 декември 202420:13
Проф. Кантарджиев с препоръка: Избягвайте кихащите и кашлящи "герои"
22 декември 202417:14
Андрей Райчев: Шансовете за правителство са 50 на 50, дори 60 на 40
22 декември 202418:23
Юлияна Дончева: Политиката е мястото, където трябва да прекрачиш принципите си. Краят бе разочарование
22 декември 202419:56
Дерайлира пътнически влак за Габрово
22 декември 202420:58
За пореден ден. Няма следа от изчезналото дете със Синдром на Даун от с. Конаре
22 декември 202420:28
Хиляди се събраха в Белград на протест срещу Александър Вучич
22 декември 202421:14