Има ли място вероучението в детските градини?

  • 30 май 2012 07:08

  • 778
  • 1
Има ли място вероучението в детските градини?
©

Целта на църквата не е всички деца да станат монаси и свещеници. Целта е да станат добри християни и достойни членове на обществото. Това заяви отец Константин в предаването "Добро утро, България!". Той допълни, че децата нямат елементарното знание кой е Христа, какво е църквата и какво проповядва тя.

Има ниша в образованието на децата, свързана с морала. Християснките ценности трябва да съществуват в семейството. Но за съжаление вече не се възпитават заедно с вярата. Вероучението трябва да бъде задължително, защото то ще даде на децата в най-ранна възраст знания за това какво представлява светът, каза отец Константин.

Децата трябва да разберат, че след всяка тяхна постъпка има последствия, заяви отецът, а Цвета Брестничка, председател на Асоциация „Родители“ контрира, че това се възпитава и учи в ежедневието, като родителите е необходимо да дадат достоен пример на децата си.

Въпросите на религиозното възпитание са преди всичко избор на семейството. Затова ние считаме, че родителите трябва да избират в каква религия да възпитават децата си. Не е редно държавата да изземва тази функция от родителите и да я прехвърля на други институции. Родителите имат възможност да записват малчуганите на СИП по религия, могат да водят и децата си на неделно училище, ако църквата предлага такава опция. Църквата трябва да бъде интересна за децата и да ги привлече, но не и да задължава въвеждането на религиозното образование, категорична бе Брестничка.

Последвайте канала на

778 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
Аз

2012.06.01 | 17:32

1
Наистина съществува липса в образованието, свързана с моралните ценности. Но въпросното вероучение, поне според мен, не е най-правилния вариант. Тук ще цитирам Ницше и Ленин: "Религията е изопачено съзнание" и "Религията е опиум за народа" и моето лично мнение, че религията е начин на управляващите да държат народа в подчинение. Не отричам, че 99% от реигиите учат на някаква форма на доброта, но също така учат на подчинение и примирение, в което всъщност е проблема. Не е допустимо да обясняваш на едно невръстно дете, че баба му е починала, защото някакъв си бог е решил така, а не защото това е кръговрата на природата или че семейството му е бедно защото същия въпросен бог е решил така и че няма смисъл да се прави каквото и да е, за да се промени ситуацията. Въобще религията е много повече вредна, отколкото полезна.

Добави коментар

Водещи новини