-
12 юли 2021 11:26
- 1465
- 0

Две или повече висши училища да обучават студенти съвместно, както и да бъде въведен статут на т.нар. „проектни“ докторанти. Това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за висшето образование, публикуван за обществено обсъждане днес.
Министерството на образованието и науката (МОН) насърчава сътрудничеството между висшите училища чрез създаване на съвместни мултидисциплинарни специалности. Студенти, записани в тях, ще изучават отделните дисциплини в различни университети. Висшите училища ще използват общи ресурси и академичен капацитет за подготовката на кадри по професии, изискващи знания и
умения от различни области, които са важни за развитието на икономиката и обществото. Това ще повиши качеството и ефективността на образователния процес. Законопроектът урежда условията и реда, при които университетите ще сключват споразумения за съвместно обучение. Специалностите са от нерегулираните професии в професионални направления, за които всяко висше училища има акредитация, съответстваща на неговата част от съвместното обучение.
Условията за приема, периодите на обучение, разпределението на средствата за издръжка и издаването на дипломите ще се уточняват в споразумение, чието съдържание е посочено в проекта на закон. Приемът ще се осъществява в рамките на утвърдените места за професионалното направление на координиращото висше училище. Университетите ще могат да издават съвместни дипломи за завършена образователно-квалификационна степен.
С друга промяна се дава възможност образователна и научна степен „доктор“ да се придобива чрез работа по научноизследователски проект. Докторантите трябва да се обучават в продължение на поне три години в редовна форма с договор между висшето училище или научната организация и ръководителя на проекта. В същото време те ще получават заплащане според извършената от тях работа и условията на договора. То може да е в пъти над сегашната докторантска стипендия от 500 лв. „Проектните“ докторанти ще се приемат след обявяване на конкурс по всяко време на годината извън утвърдените от Министерския съвет бройки за съответната година.
С предложените промени в Закона за висшето образование ще се ускори подготовката на специалисти, включително в мултидисциплинарни области. Те ще помогнат и за израстването на млади изследователи, които са необходими за разширяване на научната дейност в страната и за развитие на иновативна икономика. Успоредно с това ще се стимулира свързаността между висшите училища за постигане на по-високо качество на преподаването и научните резултати.
Проекта на Закона за изменение и допълнение на Закона за висшето образование можете да видите ТУК
Свързани новини
,fit(768:433))
Обновената Испания стартира ударно кампанията си за Евро 2024, дебютант блести с два гола
,fit(768:433))
Без големи изненади в днешните квалификации за Евро 2024
,fit(768:433))
Мароко удари Бразилия в контрола
,fit(768:433))
Нефтохимик финишира като №1! Победи за Хебър, Левски, ЦСКА, Монтана и Дея
,fit(768:433))
Това ли е надеждата на Спартак (Вн) за спасение? Нов нападател показа на какво е способен
,fit(768:433))
Младежите загубиха от Словакия в Анталия
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини

Шестима от задържаните в Румъния български моряци вече са си вкъщи
26 март 202306:07

Състоянието на АЕЦ "Запорожие" буди тревога у МАЕЕ
26 март 202306:16

Путин сравни колко снаряда произвеждат САЩ на месец и колко изстрелват Украйна за денонощие
26 март 202306:24

Байдън обеща пълна подкрепа за възстановяване на щетите след торнадото в Мисисипи
26 март 202306:32

Времето в неделя
26 март 202306:04

Благоприятен период, трябва да го проведете възможно най-спокойно
26 март 202305:59

Десислава Атанасова и Даниел Лорер в горещ политически сблъсък, "Маркет линкс" прогнозира НС с пет партии
25 март 202319:56

Никола Минчев: Коалиция с ГЕРБ е невъзможна
25 март 202318:25

Делян Добрев: Няма да подкрепим кабинет на малцинството на ПП-ДБ
25 март 202318:46