Държавата предостави близо 35 млн. лева на училищата и детските градини

  • 07 април 2021 12:30

  • 993
  • 2
Държавата предостави близо 35 млн. лева на училищата и детските градини
© Freepik

34,5 милиона лева отпускаме допълнително по бюджетите на общините за училища и детски градини. С 30,6 млн. лева от общата сума предоставяме за работата с деца и ученици от уязвимите групи включително и за дейностите за предотвратяване на отпадането от образователната система. Близо 50 000 деца върнахме в класната стая, благодарение на общите ни усилия. Това каза премиерът Борисов по време на правителственото заседание.

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев изтъкна, че със средствата ще се помогне на училища и детски градини, в които има най-голям процент ученици, чиито родители са с нисък образователен статус и имат нужда от допълнителна работа и подкрепа.

Това са и образователните институции, в които са най-малко склонни да работят младите хора като учители. Затова предоставяме тези средства за допълнително финансиране и за наемането на медиатори и други специалисти, съобщи образователният министър.

Борисов: Продължаваме да подпомагаме общините

По време на правителственото заседание той напомни, че през 2018 г. за първи път Министерският съвет предостави такива средства за работа с децата от уязвими групи, за работата на учителите за допълнителни обучения по български език и др.

Тогава над 900 общински училища и около 400 детски градини получиха близо 23 млн. лв. През следващата година бе разширен обхватът на училищата, получаващи това допълнително финансиране като бяха включени и тези, в които се обучават ученици от гимназиален етап, като отпуснахме над 25 млн. лв. за тях. През 2019 година бяха осигурени 29 млн. лв. допълнително за над 1500 училища и градини, обясни образователният министър.

Останалите четири милиона лева от общата сума, отпусната за образование днес, правителството отдели за издръжка на паралелки за придобиване на квалификация по защитени специалности и специалности от професии, по които има очакван недостиг от специалисти на пазара на труда. В тези паралелки учениците се обучават в сферата на автотранспортната техника, промишлената електроника, електрически превозни средства и др. Това са професии и специалности нужни за развитието на местната, регионалната и националната икономика в дългосрочен план.

Последвайте канала на

Novini.bg
993 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
Judya18

2021.04.10 | 03:52

2
­В­­и­­­ж­­т­­­е­ ­­м­­­о­­­я­­­т­а­­­ ­­т­­и­­­й­­н­ ­п­­­у­т­­к­а­­ ­-­ ­­W­­W­W­­­.­­B­­G­­1­­7­­.­­­C­­L­U­­­B­
wtf!?!?!??!

2021.04.07 | 14:42

1
1. това са нашите пари, а не джобни на бб и другите 2.тоя селянин ще спре ли да мьяка ??!!?!

Добави коментар

Водещи новини