-
13 октомври 2020 11:31
- 2775
- 1
От началото на учебната година заваляха сигналите за некачествена храна в училищата. Родители още продължават да се чудят защо на децата се дават закуски, които не са най-добрите за здравето им като например кифла с мармалад. Масова е пректиката да се отказва това, което се предлага в школата, а дежата да си носят приготвена в кутии домашна храна. Въпреки че става въпрос за безплатни закуски и обяд, някои родители не са склонни на компромис.
Чуват се и призиви средствата да бъдат предоставяни на семействата и те сами да закупуват храната на децата си и сами да избират каква да е тя. Като тук целта е отново да се стимулира по-здравословното хранене.
Оплакванията предизвикаха директори на училища отново да преразгледат договорите с доставчиците и да проверяват качеството на храна. А от Министерството на образованието и науката (МОН) напомнят, че всички продукти трябва да са в съответствие със Закона за храните и Наредбата за хигиена на храните, издадена от Министерството на здравеопазването и Министерството на земеделието и храните.
В отговор на запитване от МОН отговориха за Novini.bg, че 33,7 млн.лв. са планирани средства за добавка за подпомагане храненето на децата от подготвителните групи и учениците от I-IV клас за 2020 г.
Годишният размер на добавката за подпомагане храненето за едно дете, по които се планират средствата, е 94 лв.за закуска за 1 ученик.
Средствата могат да се предоставят за закуска, мляко, зеленчуци или плодове или подпомагане на обедното хранене на учениците от 1 до 4 клас в държавните и в общинските училища, обхванати в целодневната организация на учебния ден.
На този етап средствата се предоставят на училищата.
"Педагогическият съвет на всяко училище обсъжда с обществения съвет, в който има представители на родителите и общината, решава за вида на закуската – основна или подкрепителна, която ще се дава", обясниха още от МОН.
Оттам подчертават, че основната закуска осигурява 20% от енергийното съдържание на храната за деня на съответната възрастова група и се предоставя сутрин до 9,00 часа. Подкрепителната закуска (подкрепителното хранене) пък набавя 10-15% от енергийното съдържание на храната за деня за съответната възрастова група и се предоставя в голямото междучасие сутрин или след обяд.
Директорите на училища подават информация на първостепенния разпоредител коя от дейностите са избрали и посочват броя на учениците в своето училище, които ще получават закуска или обяд. След това сключват договор с фирма за осигуряване на една от избраните дейности. Когато е става дума за закуска, мляко, зеленчуци или плодове се сключва договор между директора на училището и фирмата, като в договора се посочва колко дни в седмицата учениците получават закуска или плод.
По решение на директора фирмата може да предлага за съгласуване предварително оферта за седмично меню.
Избраната фирма е задължена закуските да отговарят на изискванията в Закона за храните и Наредбата за хигиена на храните, издадена от Министерството на здравеопазването и Министерството на земеделието и храните.
Директорът и медицинското лице в училище трябва да следят дали се изпълнява седмичното меню и дали храната е прясно приготвена.
Контролът и оценка на съответствието на качествените характеристики на храните се извършва от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) .
Подписано е Споразумение между Министерството на образованието и науката, Министерството на земеделието, храните и горите и Министерството на здравеопазването за изпълнение на междуинституционален механизъм за контрол на храненето на децата и учениците в системата на предучилищното и училищното образование, където са регламентирани задълженията на всяко едно от трите министерства. РУО, РЗИ и областните дирекции по безопасност на храните контролират по места как се осъществява храненето, реагират при сигнали и взимат мерки.
Последвайте канала на
Свързани новини
Директор на училище: В COVID ситуацията е разумно да се увеличат извинените отсъствия на учениците
29 септември 202009:17
Защо кмет реши да обядва с храната на учениците?
28 септември 202013:39
Учениците носят маски и дезинфектанти
15 септември 202008:21
Най-здравословните закуски за старт на 2021 г.
04 януари 202114:58
Славия 0:1 Крумовград, гостите вкараха в края на първата част
България - Черна гора, Брандън Йънг титуляр за "лъвовете"
Кириякос Георгиу разказа за премеждията си в Спартак (Варна)
Салах: Разочарован съм, по-скоро съм вън от Ливърпул, отколкото вътре
Щутгарт и Торино с интерес към Петко Христов
Областна администрация София-град и Столична община подписаха договора за прехвърляне на собствеността на "Герена"
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
ПП-ДБ: Борисов за премиер е неприемливо, няма да участваме в търговия за постове
25 ноември 202417:19
В търсене на председател на НС: "БСП-Обединена левица" събира партиите, без ГЕРБ и ДПС-НН
25 ноември 202416:48
Кузман Илиев: Радев е добър политик, бих работил и с Пеевски, и с Борисов, и с Петков
25 ноември 202417:47
Димитър Ганев: Ако ПП-ДБ и ГЕРБ направят истиски разговор за кабинет, той няма да бъде пред медиите
25 ноември 202417:41
Ваня Григорова: За да няма сива икономика, трябва да премахнем тавана на осигурителния доход
25 ноември 202417:55
Очаква се скок в цената на водата
25 ноември 202417:07
От прокуратурата искат постоянен арест за трима от биячите в мола
25 ноември 202418:09
Шофьор на тролей е със счупени нос и ръка след побой от пътник в София
25 ноември 202418:11
Институтът за изследване на войната: Успехи на руската армия показват, че не може да се говори за патова ситуация във войната
25 ноември 202417:19
2020.10.13 | 12:45