Мария Пиргова: Как се става професор в СУ

  • 26 септември 2019 11:31

  • 2188
  • 3
Мария Пиргова: Как се става професор в СУ
© личен архив

Философски факултет на СУ към днешна дата гласува против моята кандидатура за професор. Философския факултет призна, че съм голям доктор на науките, призна, че съм спазила новия закон, който е да минеш през иглени уши.

Призна 40 г. моя богат преподавателски опит. Призна научните ми приноси. Журито гласува 6:1 за моите научни качества. Събранието гласува 31 за мен , 3 против и 7 въздържали се. И не ме избраха. Без решение на събранието и без формулирани научни аргументи.Това е законът за науката, това е да имаш различно от "престижния дискурс" мнение в демократични условия. Това е С У, който аз много обичам. Обяснението е за моите студенти и приятели, които са много и с които ще работим за повече свобода и демокрация. Имаме необходимост!

Последвайте канала на

Novini.bg
2188 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар
Истината

2019.09.26 | 22:12

3

В тая територия няма нито един професор дето да не се отчита пред някоя партийна централа!

Философ

2019.09.26 | 14:16

2

Напълно съм съгласен с предишния коментар, по отношение на твърдението, че учените не трябва да бъдат ярко политически оцветени и омърсени от партийни интереси. Разбира се, това не означава, че не бива да изразяват активна обществена позиция по различни въпроси, или че трябва да "понасят отговорност", която често навлиза в обширното поле на дискриминацията, ако го правят. Все пак описаният казус наистина представя една парадоксална ситуация, която илюстрира явления, за съжаление, характерни за българското общество. Това не е първият случай на професионално отхвърляне, въпреки наличните високи резултати и постижения на кандидата. В близката ни история има кандидат-студенти, издържали изпитите си с пълно отличие, които не са били приети във ВУЗ (за сметка на масово разпространения и вече почти задължителен прием на такива с твърде нисък академичен успех). Често се случва и кандидати с впечатляващ професионален опит да бъдат отхвърлени, защото са "прекалено квалифицирани". Но това, разбира се, е само едната страна на проблема. Не може да съдим за достоверността на ситуацията само по представеното изказване. Необходимо е да бъде отразено и мнението на другата страна. Освен това категорични твърдения от типа на това, че професорско звание се получава единствено по нечестен и съмнителен начин, са нерелевантни, макар и верни в определени случаи. Подробност, която ми направи впечатление, е наличието на груби граматични грешки (предимно в членуването), което не говори добре за един професор, особено такъв по философия - наука, която до голяма степен изисква висока езикова култура. С оглед на поредното доказателство за ширещата се неграмотност в академичните среди, мисля, че е крайно време да се въведе задължителен изпит по български език за придобиващите научната степен доктор. Също така мисля, че е срамно да има професори, които пишат "обикновенно" И "източник, а те отдавна не са малко, за огромно съжаление.

2019.09.26 | 11:47

1

Един учен не трябва да е ярко политически оцветен, каквато е кандидат професорката, която често е използвана като оръжие на БСП. Спомням си и как пробутваше дъщеря си за евродепутат от БСП.

Добави коментар

Водещи новини