През следващата учебна година над 35 000 ученици ще посетят около 400 неделни български училища в чужбина

  • 26 юли 2018 16:49

  • 981
  • 0
През следващата учебна година над 35 000 ученици ще посетят около 400 неделни български училища в чужбина
© МОН

През следващата учебна година над 35 000 ученици ще посетят около 400 български неделни училища в чужбина. Това каза министърът на образованието и науката Красимир ВълчевКрасимир Вълчев Красимир Вълчев е министър на образованието и науката. Роден е на 9 юни 1975 г. От септември 2009 на годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина, която се провежда в Народното събрание и е с тема "Българският език - духовен мост за национално единение".

"Училищната мрежа се случи благодарение на всички вас - ръководителите и учителите в училищата", добави образователният министър. По думите му именно ръководителите и учителите са създали тези училища, а държавната подкрепа е "щипката", която е допринесла за това днес да има толкова голяма училищна мрежа, разпростираща се на 6 континента в близо 60 държави.

Министърът на образованието припомни, че преди 10 години българските неделни училища в чужбина са били около 50, а броят на учениците в тях - малко над 3 000. Той изтъкна, че съществена крачка в развитието на образованието зад граница е било подобряването на Постановление 334 на Министерския съвет, което институционализирало държавната подкрепа и е създало устойчивост на финансиране на неделните училища. Освен това и законът на предучилищното и училищното образование подпомогнал допълнително за институционализирането на тези училища. По този начин неделните училища са били регламентирани като част от българската образователна система.

Съществена крачка е направена и с Постановление на МС номер 90, което дава възможност да се командироват учители, отчете Красимир ВълчевКрасимир Вълчев Красимир Вълчев е министър на образованието и науката. Роден е на 9 юни 1975 г. От септември 2009. Според него много училища днес могат да разчитат едва на един или двама учители и един ден може да се стигне до там, че на много места може да има деца, но да няма учители. Освен това въвеждането на дистанционното обучение в двете му форми дава възможност да бъдат обхванати повече хора. Въвежда се и допълнително финансиране на дейности по интереси.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
981 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини