Министър Вълчев: Ще сe увеличава броят на паралелките по информатика

  • 01 юни 2018 14:21

  • 1638
  • 0
Министър Вълчев: Ще сe увеличава броят на паралелките по информатика
© МОН

Броят на паралелките по информатика в гимназиален етап ще се увеличат. Така ще стимулираме училищата да избират тези паралелки и този профил. Ще разширяваме и програмата за обучение на гимназисти, които не са в паралелки по информатика, за придобиване на професионалната квалификация "Приложен програмист". Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на форума "Образование 4.0", посветен на дигиталното обучение и на новите технологии, които навлизат в образованието.

По думите му програмата "Старт за ИТ кариера", започнала през миналата година, има 1000 ученици от други профили и професионални направления, включени в нея.

„Трябва да мотивираме повече ученици да се включат в тази програма и се надяваме, че може в нея да участват 3000-4000 ученици през следващите две години“, каза министър Вълчев.

Той съобщи, че за обучението в информационни технологии в училище се въвежда компютърното моделиране от трети клас. „Дейности по интереси в областта на програмирането от първи до седми клас ще се финансират от ОП "Наука и образование за интелигентен растеж", добави Красимир Вълчев.

„Променяме учебните програми, като се опитваме да вплетем дигиталните компетентности във всички учебни програми и да ги свържем с останалите умения, като ключово е да се свържат с креативността у децата“, коментира образователният министър.

„Трябва да разширяваме достъпа до електронно съдържание и по ОП "Наука и образование за интелигентен растеж" ще започне проект, по който ще се създаде т.нар. отворен облак с безплатно образователно съдържание. Това ще са видеофилмчета и други образователни ресурси, които ще се достъпни за ползване без заплащане. Проектът за изграждането на отворения облак за образование ще започне от 2019 г., но е реалистично да го има през 2020-2021 г., ако има обжалвания“, обясни министър Вълчев.

Той отбеляза, че вече има достъп до електронно четими варианти на книжните варианти на учебниците. „МОН ще финансира всички училища да имат до една година wi-fi мрежи, сега около 1300 училища нямат такива мрежи или нямат достатъчно покритие с интернет. Общо училищата у нас са около 2400“.

„Сега има 13 000 класни стаи, които са оборудвани с тази техника“, информира образователният министър. Той обеща, че МОН ще подпомага училищата да поддържат електронни платформи и електронни дневници, както и ще им помага за осигуряването на високоскоростен интернет.

"От идната учебна година ще въведем инструмента за самооценка на образователните институции за дигитална подготвеност, който изработи ЕК", обяви министър Вълчев. Той съобщи още, че общо 294 ще са иновативните училища през следващата учебна година в страната. Новите образователни системи трябва да подготвят хора с дигитална образователна култура и с дигитална медийна грамотност.

„Хора, които ще се учат цял живот чрез използването на технологиите, но тези хора ще трябва по-често да сменят професиите си и да работят професии, които днес не съществуват“, коментира на форума министър Красимир Вълчев.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
1638 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини