Денков подписа наредба, с която утвърди Държавния образователен стандарт за нормиране и заплащане на

  • 03 май 2017 12:30

  • 2749
  • 0
Денков подписа наредба, с която утвърди Държавния образователен стандарт за нормиране и заплащане на
© Булфото (архив)

Министърът на образованието и науката проф. Николай ДенковНиколай ДенковНиколай Денков е служебен министър на образованието и науката в кабинета на Огнян Герджиков. С подписа наредба, с която утвърди Държавния образователен стандарт (ДОС) за нормиране и заплащане на труда. Това съобщиха от пресцентъра на Министерство на образованието и науката. Документът е обнародван в брой №34 на „Държавен вестник“ от 28 април 2017 г.

Наредбата запазва в значителна степен досегашните механизми за определяне на нормите за преподавателска работа, условията за разкриване на работно място за педагогическите специалисти и реда и начина за определяне на работните заплати на персонала в държавните и общинските детски градини, училища и центровете за подкрепа за личностно развитие.

Новите моменти са свързани с намаляване на нормите за преподавателска работа на педагогическите специалисти, преподаващи учебните предмети музика, хореография, изобразително изкуство, физическо възпитание и спорт, труд и техника и технологии и предприемачество от 720 часа на 700 часа. Намалява се и нормативът за преподавателска заетост на заместник-директорите. Намаляването на нормативите ще доведе до разкриване на повече работни места. Ако в дадено училище няма кой да поеме повече от половината учебни часове по даден предмет, учебното заведение трябва да назначи допълнителен учител по предмета. Намалението на нормите за преподавателска работа на педагогическите специалисти, преподаващи по изброените учебни предмети няма да доведе до намаляване на получаваните от тях трудови възнаграждения.

С наредбата са актуализирани размерите на минималните основни работни заплати за длъжностите, заемани от педагогическите специалисти в сила от 1 януари 2017 г. МОН предвижда специална разпоредба за ситуации, в които учители в основните училища изпълняват по-малко учебни часове от минималната норма преподавателска работа. Това може да е последица от факта, че децата вече ще завършват основно образование след седми, а не след осми клас. При наличие на средства в училищния бюджет тяхната заплата може да не бъде намалявана.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
2749 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини