Проф. Денков разкри редица мерки за справяне с агресията в училище (видео)

  • 07 март 2017 08:25

  • 4448
  • 10
Проф. Денков разкри редица мерки за справяне с агресията в училище (видео)
©

Нашето мнение е, че агресията в училище може да бъде спряна с общите усилия на цялото българско общество. В училището участват три компонента - учители, ученици и родители. В нашето училище родителите взимат дейно участие в работата. Станалото е един нещастен инцидент, който може да се случи навсякъде. Това е трагичен инцидент и ние сме потресени. Нещо трябва да се направи. Необходими са промени и в нормативните актове.

Това заявиха в сутрешния блок на БНТ учители от 52-ро училище, където преди 10 дни 11-годишно момиче почина, след като беше ритнато в корема от свой съученик. Гост в предаването беше и служебният министър на образованието и науката проф. Николай ДенковНиколай ДенковНиколай Денков е служебен министър на образованието и науката в кабинета на Огнян Герджиков. С. Обществото се променя много бързо. Някои по-консервативни системи, като образованието, изпитват трудности да се приспособят към този развиващ се свят. Това не означава, че ние не се борим за промени и развитие. Затова проведох редица срещи с колеги и институции, за да изготвим редица мерки, които да бъдат за краткосрочен и дългосрочен план. Съгласен съм, че са необходими промени в нормативната наредба. Някои от тях връзват ръцете на учителите. Липсва координация между институциите преди да стане някой инцидент с агресивно дете. Учителите трябва да имат повече права и да могат да оказват натиск върху родителите на проблемните деца. В Агенцията за акрила на детето има психолози и експерти, които могат да провеждат разговори с такива деца, преди да се е случило нещо лошо. От БЧК също изявиха желание да провеждат курсове сред учителите за оказване на първа помощ. Това са краткосрочните мерки. В по-далечен план идеята е учителите да получават един нов вид обучение. Да могат да работят с проблемни деца, разкри служебният министър.

В системата има дефицит на кадри. Малко под 1000 учители нямат педагогическо образование. В началото на годината имахме недостиг от 900 учители за цялата страна. Трябва да се вдигне престижа на професията. Във висшето образование се подготвят достатъчно учители, но те после не се занимават с тази професия. Трябва да подобрим условията на работа, да направим учителската професия желана и престижна. Това също са част от дългосрочните мерки. Трябва да задействаме краткосрочните и дългосрочните мерки едновременно, разкри проф. Денков.

Подходът в дуалното образование е доста специфичен. То трябва да стартира там, където има фирми, които са готови да наемат и да работят с такива ученици. Те за сега са около 400. Възползваме се и от чуждестранния опит и методики. Целта е да увеличим обхвата и да въвлечем все повече деца в дуалното обучение. За началото на новата учебна година всички учители и ученици ще имат необходимите учебни материали за нормалното протичане на учебния процес. рискът да няма учебници е нулев, категоричен беше министърът.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
4448 10

Свързани новини

Коментари 10

Добави коментар

2017.03.09 | 10:05

10
Агресията в училищата се появи след седесарския преврат, заедно с мутризма и рекета. Учениците от соца до ден днешен се събират на годишнини.

2017.03.08 | 14:39

9
Като всяко безплатно нещо образованието ни е боклук и за това не са виновни родителите и децата.
оня с коня

2017.03.08 | 13:44

8
Ако бяхте мислили с главите си щяхте да разберете ,че е невъзможно един учител да обхване 25 ученика от които 10 са без домашно възпитание. Новото време налага по малко на брой ученици в един клас. Но вие все гледате да пестите пари за заплати и един работник в БГ да върши работ
оня с коня

2017.03.08 | 13:27

7
Тепърва с времето ще видите до какво ще доведе соросоидната демокрация всред младите. Ще ви питам след 10 години откъде ще вземете примерни работници, защото днешното поколение няма да са такива.
оня с коня

2017.03.08 | 13:27

6
Проблемите в училищата започнаха през време на прехода и се задълбочиха много през времето на герб. Навремето бяхме по 25 ученика в клас и ред имаше. Сега когато са 25 всеки иска нещо и се счита за най важен оправия няма.
оня с коня

2017.03.08 | 13:27

5
Всичките политици управлявали през време на прехода нямаха визия за дългосрочното развитие на България. Сякаш важното за тях беше да се налапат с пари, да си пратят децата в чужбина,и живеят като крале пък после да става каквото ще.
оня с коня

2017.03.08 | 13:27

4
По времето на соца всеки ученик трябваше да бъде научен на работи и да носи отговорност. Имаше така наречените бригади на които ходехме. Не че не е имало кой да работи , но целта беше младите да се научат да работят. Сега не можем да ги накараме да изхвърлят кофата за боклук.
JJIvanov

2017.03.08 | 13:27

3
Проверки направени от контролни групи доказаха че всички ученици са жестоко увреждани чрез нагло престъпна тежко терористична видео техника.Монтирана въпреки изрична забрана от Основния закон. над МИлион деца са пострадали над 400 000 трайно нелечимо. Внесох предложение з

2017.03.08 | 13:27

2
Учителите са нарушили закона за закрила на детето,като са оставили без надзор деца под 12години.За това не са виновни родителите,че учителя не спазва закона.

2017.03.08 | 13:27

1
Ако детето направи беля в къщи виновен е родителя,но каквото и да се случи в училище виновни са учителите.Ако обвините родителите,значи кат са виновни за нарушенията по пътя а не водачите.

Добави коментар

Водещи новини