Денков: Оперативната програма не е спряна, но е застрашена

  • 11 февруари 2017 18:44

  • 2475
  • 4
Денков: Оперативната програма не е спряна, но е застрашена
© Булфото

Парите по оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” (ОП НОИР) са временно замразени. Европейската комисия (ЕК) няма да извършва междинни плащания, докато не отстраним проблемите, установени при одита през октомври 2016 г., заяви министърът на образованието и науката Николай ДенковНиколай ДенковНиколай Денков е служебен министър на образованието и науката в кабинета на Огнян Герджиков. С в предаването „Седмицата” по Дарик радио.

Това обаче не застрашава плащанията по вече започнати проекти, включително за европейските стипендии за студенти. В момента те се финансират със средства от бюджета на МОН.

ЕК не критикува структурата и съдържанието на програмата – те са одобрени от ЕК през февруари 2015 г. и оттогава не са променяни, припомни проф. Денков.
Комисията критикува управлението и изпълнението на програмата вътре в МОН. А отговорност за това винаги носи министърът, категоричен бе той.
Един от посочените проблеми е, че в министерството не са ясно разграничени функциите между трите вида звена: това, което дава парите; звената, които изпълняват проекти и звеното, което проверява изпълнението им. ЕК иска получателите на средства да не могат да влияят на онези, които ги предоставят. И да има независима проверка дали парите се изразходват законосъобразно и целесъобразно,     посочи Денков. В периода 5 юли – 24 октомври 2016 г. обаче министърът на образованието и науката е бил едновременно ръководител на Управляващия орган на програмата, който отпуска парите, и на дирекциите в министерството, които изпълняват повечето проекти.

Министър Денков заяви, че той като заместник-министър и тогавашният главен директор на дирекцията за оперативно управление на ОП НОИР многократно са предупреждавали предишния министър за опасността програмата да бъде спряна, ако не се направи ясно разграничение на функциите и не се премахнат зависимостите.

На второ място ЕК подлага на съмнение процедурите, по които са били набирани и оценявани проектни предложения.

Екипът на МОН предлага четири различни варианта на спешни мерки за преодоляване на посочените проблеми. Предстои те да бъдат обсъдени с представителите на ЕК и да се изработи конкретен план за действие.

Сред мерките има по-леки, които могат да се приложат бързо в мандата на служебното правителство, и по-тежки, за които ще трябват около шест месеца, обясни министър Денков.

Най-леката мярка изисква да се променят длъжностни характеристики на служители в МОН, за да се гарантира независимост на Управляващия орган на програмата. Трябва също да се гарантират перфектни процедури за провеждане на следващи конкурси за проектни предложения и за тяхното оценяване. Всичко това става с ясно разписана Система за управление и контрол, съгласно регламентите на европейските фондове.

Заради голямото натрупване на проблеми обаче това може да не е достатъчно за ЕК, опасява се министър Денков. В разговор с него представители на ЕК са лансирали идеята управлението на НОИР да се поеме от независима агенция извън структурата на МОН. Това, според министъра, би означавало сериозно забавяне на много проекти и при възможност трябва да се избегне.


 

Последвайте канала на

Нора Виткова
2475 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар

2017.02.12 | 08:50

4
И КАКВО СТАНА ГОСПОЖА ЛЪЖА ПАК СЕ ИЗЛЪГА

2017.02.12 | 08:23

3
НЕ Е СПРЯНА, НО Е СПРЯНА
1234

2017.02.12 | 07:17

2
Debil

2017.02.12 | 07:17

1
Дека е Пръмовица?

Добави коментар

Водещи новини