Диян Стаматов: Българските училища са разграден двор

  • 28 юни 2016 14:47

  • 2121
  • 1
Диян Стаматов: Българските училища са разграден двор
© МОН

Предприехме действия за стартиране на детски полицейски училища през ваканцията, отпечатани са и се раздават дипляни за вредата при употреба на алкохол, наркотици и тютюн. Правят се проверки на питейни заведения за присъствие на малолетни и непълнолетни, както и проверки за предоставяне на алкохол и тютюневи изделия на деца. Това отчете пред журналисти главният комисар Христо Терзийски, директор на ГД "Национална полиция", след днешното заседание на Съвета за превенция на престъпността.

По думите на Терзийски от началото на май са проверени над 2600 заведения и са съставени 46 акта по Закона за закрила на детето, както и над 103 акта за управители на заведения, които допускат присъствието на непълнолетни. 50 акта са съставени на родители, които са допуснали децата им да са в такива заведения. Акциите ще продължат през цялото лято, увери Терзийски.

Заместник-министърът на образованието Диян Стаматов акцентира върху мобилните групи за психологическа помощ, които ще работят и през лятото, а Виктор Кирков, изпълнителен директор на "Спортс мениджмънт България", разказа за добрите практики, които се прилагат при младежи в неравностойно положение. Около 350 деца от институции и от ромски махали са преминали през обучения и спорт за пет години. Успеваемостта на младежите, които участват в Отбора на надеждата, и които представят страната ни на първенствата по футбол за бездомни хора е сто процента, коментира Кирков.

В отговор на въпрос, свързан с вчерашния инцидент в двора на столично училище, където ученик беше използвал нож за решаване на проблем срещу своя опонент, и липсата на реакция от страна на охраната там, главният комисар каза, че се извършва проверка по конкретния случай. Той добави, че проверките на частните охранителни фирми в училищата са стриктни и постоянни.

Заместник-министърът на образованието Диян Стаматов смята, че инцидентът е в резултат на импулсивна и неконтролируема емоция на младежа, "като това може да се квалифицира и като криминално действие". "Българските училища наистина са разграден двор. В тях може да влезе всеки по всяко време и да внесе какво ли не. В нашата страна не е традиция да се проверява какво носят учениците в раниците си и това не е негативна практика, защото, заради отделни случаи, не трябва да се хвърляме в другата крайност. За жалост в последните години много от децата след 13-14-годишна възраст носят различни средства за самоотбрана, но тук ролята на превенцията от страна на класния ръководител е изключително важна", коментира заместник-министърът.

По думите му сигурността, която в момента има в училищата, "е сравнително крехка и предпазлива". Имаме видеонаблюдение, охранители, които в някои случаи не отговарят на изискванията, но за това е необходимо допълнително и стабилно финансиране и време, отбеляза Стаматов. Заместник-министърът допусна възможността да се поставят детектори за метал в училищата, но това да се приложи пилотно в някои училища и да се види какъв ще е ефектът от тях. Той също така отбеляза, че е разпоредена проверка на охранителната фирма и на действията на охранителя.

В отговор на друг въпрос, свързан с охраната на Димитър Желязков при преместването му в болница в София, Христо Терзийски каза, че МВР е ангажирано с провеждане на процесуално-следствени действия във връзка с образувано досъдебно производство в Бургас. Всички действия на министерството са съгласувани със съответните наблюдаващи прокурори, добави Терзийски.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
2121 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
ВАЖНО

2016.07.18 | 21:27

1
СЛЕД 1989 Г ВСИЧКО Е РАЗГРАДЕНО. ДЕМОКРАСИЯТА Е ХУБАВО НЕЩО НО НИЕ НЕ СМЕ ДОРАСЛИ ЗА НЕЯ.

Добави коментар

Водещи новини