Драстичен спад на студентите по педагогика, машинно инженерство и химични технологии

  • 27 май 2016 12:23

  • 1833
  • 2
Драстичен спад на студентите по педагогика, машинно инженерство и химични технологии
©

През последните пет години студентите по педагогика са намалели с близо една четвърт на фона на данните, че през следващите 10 години над 45 000 учители ще навлязат в пенсионна възраст. Това съобщиха от Министерство на образованието и науката (МОН).

С 23% на сто е намалял приемът на студенти по „Електротехника”, с 22 % - по „Машинно инженерство“, с 26% - по „Енергетика”, с 30% - по „Архитектура” и с 36% - по „Химични технологии". Ако сега не предприемем действия за увеличаване на броя на студентите по педагогически специалности, след години ще имаме недостиг на кадри във всички сфери. Това се казва в писмен отговор на министъра на образованието Меглена КуневаМеглена Кунева Меглена Кунева е български политик, първи европейски комисар от България. Кунева е родена на 22 на въпрос на депутатите от Реформаторския блок Мартин ДимитровМартин Димитров Мартин Димитров е български политик, председател на СДС от декември 2008 г., съпредседател на ПГ на и Петър Славов за проекта „Студентски стипендии“, финансирани с европейски средства.
Работодателските организации и анализите на пазара на труда алармират за увеличаващ се недостиг на инженерни и технологични кадри с висше образование, се казва още в отговора на вицепремиера.
Кунева посочва, че от друга страна студентите по икономика са се увеличили с 4%, по право - със 17%, по психология - с 21%, а професионалните направления от медицинските науки с 60 на сто.
Според нея диспропорциите се дължат до голяма степен на досегашния финансов модел в системата на висшето образование, който е бил изцяло ориентиран към търсенето на образование, без да се съобразява с нуждите на пазара на труда.
Министър Кунева казва още, че разписаните в закона „приоритетни специалности“ би трябвало да се казват „проблемни от гледна точка на търсенето на студенти“. По думите й те са един от предоставените в Закона за висшето образование инструменти за обвързването на образованието с пазара на труда. По думите й евентуални промени в конкретният проект за стипендиите на практика ще означават промени в оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, а то представлява дълъг преговорен процес с Европейската комисия, в който България трябва да доказва своята решимост за реформи.

Последвайте канала на

Десислава Станева
1833 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
бай х.й

2016.06.02 | 14:23

2
Машинно инженерство-къде в ТУ София. Разпускай и закривай този червен и алчен комунистически бастион.ТУ-София не си губете времето.Нищо няма да научите само ще ви лапнат таксите за алчните и крадливи професори и доценти агенти на ДС.

2016.05.28 | 12:58

1
После се чудим защо няма икономика. Инженерите движат иновациите. България не може да се развива докато икономиката се крепи на услуги и държавни субсидии. Ако аз бях министър на Образованието щях да лобирам за технически училища във всеки град.

Добави коментар

Водещи новини