Платеното висше остава още година, решиха депутатите

  • 06 юли 2013 06:38

  • 3096
  • 1
Платеното висше остава още година, решиха депутатите
©

Платеното висше остава и през следващата учебна година. Това решиха депутатите вчера, като одобриха на две четения промени в Закона за висшето образование. Мотивът на вносителите е, че в хазната за поредна година няма достатъчно средства за финансиране на държавните вузове, които да им гарантират нормално функциониране.

"Броят на обучаваните срещу заплащане студенти ще бъде извън определения от Министерския съвет държавен план-прием за учебната 2013/2014 година, но в рамките на определения капацитет на висшето училище, като не надвишава повече от 5% от него", обясни депутатът от БСП Христо Монов, който е и един от вносителите на поправките.

На платено обучение в бакалавърска степен имат право само университетите, получили най-високата оценка при програмната акредитация - "много добър", или следващата - "добър", пише в. "Монитор".

Платеното обучение в държавните университети беше върнато през 2010-а за срок от една година като антикризисна мярка срещу оскъдния бюджет на вузовете. Оттогава насам срокът за платено образование се удължава всяка година.

Въпреки че през последните три години вузовете имат право и на платен прием, много от тях на практика не осъществяват такъв. Причината е, че повечето не можеха да запълнят дори местата по държавна поръчка.

В същото време Народното събрание с промени в Закона за корпоративното подоходно облагане на първо четене реши компаниите, които отпускат стипендии на гимназисти или студенти, да ползват данъчни облекчения. Мярката е насочена срещу младежката безработица. Целта е да се стимулира наемането на повече младежи на работа.

"Идеята на законопроекта е да стимулира и ранното свързване на бизнеса с ученици и студенти чрез използване на формата на стипендиите. По този начин се осигурява възможност за първо работно място на младите хора, намаляване на разходите за социално подпомагане, а като цяло се намалява и бедността", пише в мотивите на документа. Той предвижда фирмите да предоставят стипендии на ученици или студенти в последните два курса на обучението си, които не са навършили 25 години. Облагаемата печалба на фирмите ще се намалява с размера на изплатените суми за стипендии. Паричните награди трябва да се отпускат за не по-малко от 12 и не повече от 24 последователни месеца. Предвижда се още компанията да се ангажира и с осигуряване на работно място след завършването на учениците или студентите за същия срок. В случай, че фирмата не наеме младежа на работа, ще трябва да увеличи облагаемия си доход с размера на предоставените стипендии.

Ако законът бъде приет и на второ четене, той ще влезе в сила от 1 януари 2014 г.

Последвайте канала на

3096 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
реалист

2013.08.25 | 20:55

1
Спасението е да се съкратят най-подкупните ВУЗ-ове, че в България се извъдиха много неграмотни Висшисти

Добави коментар

Водещи новини