-
16 май 2011 06:15
- 2979
- 0
И догодина абитуриентите ще държат две задължителни матури, но няма да могат да избират едната от тях. Допълнителните изпити по тяхно желание ще се ограничат само до два предмета и няма да са безчет. Таванът от 4 матури максимум за зрелостниците ще бъде записан в новия закон за училищното образование,пише в."Труд".
Промяната се налага заради сегашната ситуация, в която зрелостниците държат изпит по предмети, които не са учили през последните 3 години на гимназията. Например в Музикалното училище в столицата няма часове по история в горния курс. Но тази сряда половината от учениците са се записали да държат такъв изпит. Защото няма матура по техния профил.
По същата причина голяма част от абитуриентите от професионалните и профилираните училища избират географията. А после образователната статистика брои купищата двойки.
“Практиката на двата типа матури я има в много от държавите на Европа и не е нещо ново, обясни зам.-министърката на средното образование Милена Дамянова. И добави: “Тук не става въпрос за една по-лесна и една по-трудна матура. А даваме възможност да се положи изпит по два вида подготовка.”
Идеята е, както досега, всички зрелостници ще държат изпит по български език и литература. Той ще е върху общообразователната подготовка, която е еднаква за всички типове училища. Промяната е за втората задължителна матура и за следващите две.
Вторият държавен изпит ще е по един от предметите, които се изучават в профилираните паралелки и професионалните гимназии. “Профилираната подготовка не напразно сме я нарекли “предуниверситетска”. В нея ще се дават надграждащи знания по определен предмет”, обясниха от образователното ведомство. Тя ще е за онези тийнейджъри, които искат след училище да продължат да се развиват в избраната в училище сфера.
Така децата от музикалното училище например няма да държат история на втора матура, а по основния предмет на профила си.
Ако ученикът обаче внезапно реши, че иска да се занимава с нещо различно след 12-ти клас, ще има още две матури. Те са по избор на гимназиста. На тях той може да “изрепетира” знанията си по биология, химия, история, математика, чужд език, философия, география и т. н.
“ Не искаме да затваряме възможността на децата да кандидатстват с предмет, който не са избрали за профилиращ”, обясни Дамянова. Имало много ученици от професионалните училища, които след това искали да се реализират в съвсем различни области.
Новият закон за училищното образование трябва да влезе в пленарната зала до края на годината.
Последвайте канала на
Свързани новини
България чака своя съперник за баража в Лигата на нациите - вижте вариантите
България с тежко изпитание в Подгорица
Набелязаният от ЦСКА - София африканец не иска в България
Може ли Хебър да изненада Спартак (Варна)?
Официално: Ман Сити обяви новия договор на Гуардиола
„Моят отбор“: САЛАХаресайте си капитан от Ливърпул
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
НА ЖИВО: Депутатите пак се скараха за председател на НС, Борисов рисува
22 ноември 202410:00
Борисов: Всички искате да ни натресете цялата отговорност, но без да участваме – тая игра не ми харесва!
22 ноември 202411:57
Асен Василев: ПП ще подкрепи най-възрастния за председател на НС, призоваваме ДБ и БСП да направят същото
22 ноември 202412:40
ДБ преди петия опит за избор на председател на НС: Няма да подкрепим Силви Кирилов
22 ноември 202409:26
Тошко Йорданов за кандидатурата на Силви Кирилов: Ако БСП го решат, ще постъпят умно и отговорно
22 ноември 202409:52
БСП кани на разговори ПП-ДБ, „Възраждане“, АПС, ИТН и МЕЧ
22 ноември 202410:43
Европрокуратурата погна 4 наши общини за измама при финансиране на реставрация на църква
22 ноември 202411:30
Максим Генчев: Случаят с Димо Алексиев е капан! Напили са го, после са го натопили
22 ноември 202411:53
Арести в София след инциденти и нападения в мол
22 ноември 202411:03