Бившият шеф на КАТ-София Тенчо Тенев обясни ще се отложи ли отнемането на коли на пияни и дрогирани шофьори?

  • 22 август 2023 08:51

  • 853
  • 1
Бившият шеф на КАТ-София Тенчо Тенев обясни ще се отложи ли отнемането на коли на пияни и дрогирани шофьори?
© Нова тв
Слушай новината Слушай новината

Ще се отложи ли отнемането на коли на пияни и дрогирани шофьори? Вчера стана ясно, че депутати от управляващото мнозинство обмислят ревизия на току-що приетите промени в Закона за движение по пътищата. Причината е, че няколко от новите санкции се оказват спорни и трудно приложими. Например ако шофьор откаже полеви тест за наркотици, трябва да отиде в болница и да даде кръвни проби до 45 минути в града и до 2 часа извън града. Това обаче в някои случаи се оказва проблем.

"Началният час се записва в бланка", обясни Тенчо Тенев, бивш началник на КАТ-София.

„Трябва да запишат часа, в който са те освободили”, обясни той.

За колата обаче трябва да бъде извикан репатрак или някой да остане до нея.

„Има проблем и правоприлагането, и със законодателството”, обясни адвокат Петкова.

„Законът за движението по пътищата изрично казва, че книжката не се отнема в случаите, в които се дава кръвна проба. Това е записано последния начин - когато е дадена кръвна проба, резултатите са определящи. Тоест ние го тълкуваме, и съдилищата също го тълкуват по този начин, че при отказ да се даде полеви тест и със съгласие да се даде кръвна проба, не би трябвало книжката да се отнема. Съответно не би трябвало да се поставя водачът в такава ситуация на оцеляване. От друга страна има една наредба, която определя редът за взимане на пробите и за установяване употребата на алкохол и наркотични вещества, в която се казва, че полицейските служители имат задължение да придружат водача до лечебно заведение, единствено и само в случаите, в които пробата за алкохол от дрегера е над 1, 2 или е положителна за наркотици. Обаче когато водачът откаже полевия тест, те нямат подобно задължение”, обясни още адвокат Петкова.

Как шофьор се оказа в капана на правилата и защо обвинява полицията в забавяне?

По думите й промените в НК не предвиждат възможност МВР да отнема автомобили, предвиждат съдилищата да го правят.

„Това става с влизане в сила на присъдите. По каква причина и на какво основание МВР го прави, не знам”, заяви адвокат Петкова.

Според Тенчо Тенев тук става въпрос не за отнемане, а за задържане на автомобил. „Разликата е, че едното е с протокол за доброволно предаване на автомобил, ако водачът го подпише. А другото е като веществено доказателство, с което е извършено престъплението”, обясни Тенев.

По отношение на дрифтовете, адвокат Петкова обясни, че това се наказва с отнемане на книжката за 1 година и 3000 лева глоба. „Това е доста сериозно наказание и ако бъде наложено ефективно,  то със сигурност смятам, че би имало превантивен ефект”, коментира адвокат Петкова.

Последвайте канала на

Росица Валентинова
853 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
xxx

2023.08.22 | 13:48

1
❤️Казвам се Па'ула, на 23 години съм) Амбициозен SЕХ модел 18+) Обичам да ме снимат гола) Моля, оценете снимките ми ➤ Ja.cat/id369032

Добави коментар

Водещи новини