Знаем ли как да реагираме при катастрофа? Безценни съвети за оказване на първа помощ

  • 12 май 2023 08:23

  • 891
  • 0
Знаем ли как да реагираме при катастрофа? Безценни съвети за оказване на първа помощ
© Getty images
Слушай новината Слушай новината

Седмицата беше белязана от тежката катастрофа на булевард "Сливница", където двама младежи бяха блъснати и загинаха на място. Отново на преден план излиза въпросът как да окажем първа помощ при катастрофа.

"Независимо дали сме свидетели или участници, трябва да се погрижим първо за личната си безопасност. Много хора пренебрегват това, че може да има опасност във всеки един момент, те да станат част от броя на пострадалите", обясни в "България сутрин" Ромуалдас Каминскас от дирекция "Мениджмънт на бедствията" към БЧК.

След като сме обезопасили себе си, трябва да сложим светлоотразителна жилетка или някакви светли дрехи по нас.

"Следващата стъпка е преминаваме към обезопасяване на самия инцидент, като слагаме триъгълник. Ако нямаме, може да използваме всякакви подръчни средства, за да покажем, че на мястото има инцидент", допълни Каминскас. 

Задържаният за трагедията на "Сливница" Адриан: Съжалявам за стореното

След това е добре да огледаме автомобила, дали няма изтичане на гориво, пушек или нещо подобно.

"Това трябва да ни подсети, че ситуацията може да стане по-опасна и трябва да действаме изключително бързо. Първо оглеждаме колата, а не пътниците и пострадалите. Следващото нещо е оценка на ситуацията", подчерта гостът пред Bulgaria ON AIR.

"Пътник никога не се вади, освен ако ситуацията не налага това, като например, ако видим пушек от колата, или ако състоянието му изисква да бъде поставен в поза, в която не може да бъде поставен в колата. "При странично положение човек трябва да бъде изкаран на стабилна повърхност извън колата и по-възможност не до нея", допълни Каминскас. 

Той каза, че ако не се налага, хубаво е човек да не се вади от превозното средство, защото, "който не е професионалист и не е минавал обучение по първа помощ, може да не види неща, които са индикатори, че ситуацията е по-тежка от това, което ние виждаме." 

"Ако сме сами, обаждането на 112 трябва да е след оценка на ситуацията, за да знаем какви са нараняванията на пострадалите. Изцяло зависи от самия спасител, който оказва помощ. Ако сме повече души, е хубаво един от хората, които е там, да поеме ролята на координатор", уточни Каминскас. 

Той е на мнение, че освен през опреснителни курсове, е хубаво хората да минат през практически знания.

"Да се опитат да го направят, да се мине през ръцете, да го видят с очите си. Ако сме в ситуацията - да знаем какво да направим. Ако нямаме възможност да го направим, може да се повика някой и да му се кажат стъпките какво да прави", каза още Каминскас. 

"Колкото повече информационни кампании има, толкова по-добре. Ако пострадал си глътне езика, повечето тръгват да бъркат в устата. Това е техника, която повече от 40 години не се използва" подчерта гостът.

Последвайте канала на

Росица Валентинова
891 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини