Как протече акцията по спасяване на парапланериста на Мусала?

  • 09 януари 2023 07:46

  • 2232
  • 0
Как протече акцията по спасяване на парапланериста на Мусала?
©
Слушай новината Слушай новината

Акция по земя и въздух, след като парапланерист се удари в метеорологичната станция на Мусала. Към върха веднага тръгват спасители от Боровец. Заради тежкия терен и напредването на деня е отправена молба за помощ към Министерството на отбраната. Военен хеликоптер от авиобаза „Крумово“ е излетял веднага, успял е да свали тежкоранения мъж от върха и да го закара до болницата в Пловдив, където, за съжаление, той умира.

Как протече акцията в планината разказват от първо лице в ефира на "Здравей, България" Ангел Керкелев, който е началник на ПСС-Боровец, и екипажът на военния хеликоптер, включил се в спасяването.

„Кугър” с 6-членен екипаж е излетял веднага след като е получено искане.

„След около 30-ина минути стигнахме до връх Мусала. По време на полета решихме как да стане самото спасяване. Районът беше труден за подход, предвид силният вятър – 10- 12 метра. Там успяхме да кацнем на две точки. Пострадалият беше прибран от хижаря в хижата. Спасителите ни оказаха съдействие при обездвижването, разбрахме, че с е множество фрактури”, спомня си командирът майор Марин Тасков.

Един от най-добрите ни състезатели е загиналият парапланерист на Мусала

„Не беше в добро състояние. Колега от ПСС му беше оказал долекарска помощ”, каза в ефира на NOVA Стоян Колев - военният, оказал първа помощ на ранения тогава парапланерист. „Разбира се, че има риск и затова екипажът, който изпълни задачата, беше високо квалифициран”, допълни той. 

Разказва още, че той и колегите му преценили, че условията за кацане в болницата в Пловдив били по-добри, защото в София нямало хеликоптерна площадка. „Трябваше да го свалим във Враждебна и след това още 30 минути с линейка”, каза още Колев.

„Трябва да знаем, че има голяма разлика между системата за ХЕМС и тези за търсене и спасяване. ХЕМС са въздушни линейки. Тези за спасяване са с малко по-големи възможности. Те трябва да са по-големи машини, с повече екипаж, който да може да работи в трудно достъпни местности”, подчерта командирът на авиобаза "Крумово" ген. Димитър Иванов.

Ангел Керкелев тръгвайки за върха разговарял с хората, които вече оказвали първа помощ на пострадалия. От тях разбрал, че състоянието му е критично и е по-добре в акцията да се включи хеликоптер.

„Около 3 часа и половина - 4 часа отнема, защото сме тежко екипирани. Още по-бавно е слизането. С хеликоптер е около час и половина”, обясни планинският спасител.

Последвайте канала на

Росица Валентинова
2232 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини