Експерт за съвременното робство: Трябват тежки присъди

  • 18 октомври 2018 13:59

  • 1047
  • 0
Експерт за съвременното робство: Трябват тежки присъди
© Pixabay

Без тежки присъди няма да ограничим трафика и експлоатацията на хора.

Това коментира за БНР Надя Кожухарова от асоциация „Анимус“.

Според асоциацията никой не е застрахован да се озове в подобна ситуация.

Доказателство за това е социален експеримент чрез разпространието на широко рекламирана измамна обява за работа в чужбина.

„В тази обява се твърдеше, че датска фирма набира работници за събирането на зелен хайвер. За много кратко време отговориха над 150 души, при това не такива, каквито си представяхме – с по-ниско образование или които не знаят езици. Напротив, бяха пътували зад граница, някои от тях с образование и владеещи чужд език. А това означава, че в търсенето на работа в чужбина на всяка цена човек много лесно може да стане жeртва на експлоатация или на трафик на хора“, обясни Кожухарова.

Според нея у нас има осъдени за трафик на хора, но делата не са достатъчни, нито строгостта на присъдите.

„Жертвите отказват да свидетелстват, защото се чувстват много по-слаби от извършителите, които обикновено са големи мрежи или стабилни фигури със средства, възможности и опитни адвокати. Но ако на жертвите безплатно се осигуряваха защитници, които да стоят също толкова авторитетно, те биха имали други позиции. Освен това за тях процесът е болезнен, особено при сексуалната експлоатация, и може да се окаже ретравмиращ. В съдебната зала жертвата трябва да доказва какво ѝ се е случило, а в това време обвиняемият се опитва да я оборва по всякакъв начин – включително че е била невменяема и доброволно е попаднала в дадената ситуация“, посочи още специалистът.

На този фон в Европа съдебната система е много по-подготвена и жертвите са склонни да свидетелстват.

„Въпросът е доколко съдът е склонен да мисли в интерес на жертвата. Защото тук много повече се вълнуваме от наказването на извършителя, а забравяме за жертвата – как тя бива използвана като свидетел в наказателното производство, без съществена полза за нея в дългосрочен план. Жертвите обаче изработват изключително крупни суми за своите експлоататори и имат правото една част от тези средства, ако не и всичките, да им се върнат. За съжаление често делата се гледат по бързата процедура и се правят опити за споразумения. Но ние не можем истински да се преборим с това престъпление, ако няма тежки и сериозни наказания“, посочи още Кожухарова.

Последвайте канала на

Веселина Спасова
1047 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини