Над 200 млн. лева е загубата за хазната от контрабандата на цигари през 2017 г.

  • 04 юни 2018 13:42

  • 886
  • 0
Над 200 млн. лева е загубата за хазната от контрабандата на цигари през 2017 г.
© gettyimages

Приходите от облагането, в това число с акциз и ДДС, на тютюневите изделия в страна през 2017 г. възлизат на 2,9 млрд. лева, което е около 10 на сто от всички данъчно-осигурителни проходи.

За първите четири месеца на годината приходите от акцизи върху цигарите са 750 млн. лева, което е с около десет на сто повече спрямо същия период на предходната, съобщи на конференция на тема "Право и икономика на незаконната търговия с тютюневи изделия в България" Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика (ИПИ).

Незаконната търговия в страната за периода 2007 - 2017 г., е донесла приходи за криминалния свят между 2,6 и 3,6 млрд. лева по оценки на ИПИ. Към момента, въпреки свиването на незаконната търговия, приходите от нелегална търговия с цигари се оценяват между 110 и 160 млн. лева за 2017 г. Съответно загубите за бюджета/заради разликата в цените между легалните и нелегалните цигари/ достигат до над 200 млн. лева, допълни Ганев.

Според национално представително социологическо проучване на "Алфа Рисърч", което е направено в периода 20 март - 20 април тази година, и е по поръчка на ИПИ, е констатиран дял от 5,6% на хората, които пушат нелегални цигари. 11,7 на сто от всички пушачи споделят, че през последните 2 - 3 години им се е случвало да пушат нелегални цигари. На годишна база приходите от нелегални цигари се изчисляват на 125 млн.лева.

По-голямата част от потребявания в страната тютюн за пушене е нелегален, показват изследва на ИПИ, като неговият дял достига 70 на сто, а годишните приходи от този пазар са около 22,4 млн. лева. Иван Брегов - правен експерт в ИПИ, напомни, че от 2019 г. с въвеждането на евродиректива ще има проследимост на пътя на цигарите от производството им до магазините, а от 2024 г. това ще стане за всички тютюневи изделия.

ИПИ препоръчва да има регистър на машините за производство на тютюневи изделия, какъвто в момента липсва в страната. Друго предложение на ИПИ за противодействие на контрабандата на тютюневите изделия е цената на цигарите да се печата на опаковките.По данни на Светослав Владимиров от Централното митническо управление за цялата 2017 г. малко над 37 млн. къса цигари и над 16 000 килограма тютюн за пушене са били конфискувани, а от началото на годината до края на април - почти 33 млн. къса цигари. Конфискуваният тютюн за пушене от началото на година до края на май възлиза на над 34 000 килограма. Контролът по граничните пунктове е засилен, в частност на "Капитан Андреево", "Лесово", както и на всички пунктове с Гърция, допълни Светослав Владимиров.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
886 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини